Picasso do oglądania w Lublinie

Zamek Lubelski zaprasza na wystawę „Pablo Picasso – wizerunek wielokrotny”. Większość spośród około 300 eksponowanych dzieł zostanie pokazana w Polsce po raz pierwszy.

Publikacja: 30.09.2017 15:00

Foto: materiały prasowe

Wystawa chce ukazać bogactwo podejmowanych przez Picassa tematów i form, skupiając się na jego twórczości graficznej oraz działaniach na pograniczu sztuki użytkowej – ilustracji książkowej i wyrobach ceramicznych.

Dominować będą dzieła powstałe od lat 30. do lat 60. XX wieku.

Można więc oglądać obiekty unikatowe użyczone przez kolekcjonerów prywatnych – srebrne talerze i złote medaliony stworzone w limitowanych, ekskluzywnych edycjach, a także prace graficzne i ceramiczne z pierwszego na świecie, powstałego jeszcze za życia Picassa, poświęconego mu muzeum – Musée Picasso w Antibes na Lazurowym Wybrzeżu. Przyjechała też do Lublina okazała kolekcja grafik i ilustracji książkowych pozostająca w zbiorach kolekcjonera niemieckiego.

Na wystawie są ponadto obiekty z instytucji polskich posiadających w swych zbiorach prace Picassa: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Sztuki w Łodzi i Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

Ekspozycja przybliża także historię relacji łączących artystę z Polską. Musée Picasso w Antibes powstało pośrednio dzięki wstawiennictwu Michała Smajewskiego, artysty o polskich korzeniach. W 1946 roku Picasso na kilka miesięcy otrzymał do dyspozycji sale w zamku (obecnej siedzibie muzeum), gdzie urządził własną pracownię. Powstało tam kilkadziesiąt prac inspirowanych krajobrazem śródziemnomorskim i nawiązujących do motywów antycznych, które artysta podarował potem muzeum w Antibes.

Przez kilka kolejnych lat Picasso poświęcił się ceramice i osiadł w pobliskiej miejscowości Vallauris. Wtedy to powstały słynne talerze, które artysta w 1948 roku przywiózł do Wrocławia na Światowy Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju i które – dzięki przekazowi samego Picassa – trafiły do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Pobyt Picassa w Antibes i Vallauris został udokumentowany na zdjęciach Michała Smajewskiego, który towarzyszył artyście. Teraz te w Polsce niemal nieznane zdjęcia znalazły się na wystawie.

Ekspozycja, rozlokowana na dwóch piętrach zamkowego muzeum, jest największym przedsięwzięciem, jakie do tej pory się tam odbyło. Ma aż pięciu kuratorów, są nimi: Andrzej Frejlich, Anna Hałata, Marcin Lachowski, Krystyna Rzędzian oraz Łukasz Wiącek.

Wystawa potrwa do 3 grudnia.

Wystawa chce ukazać bogactwo podejmowanych przez Picassa tematów i form, skupiając się na jego twórczości graficznej oraz działaniach na pograniczu sztuki użytkowej – ilustracji książkowej i wyrobach ceramicznych.

Dominować będą dzieła powstałe od lat 30. do lat 60. XX wieku.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sztuka
Omenaa Mensah i polskie artystki tworzą nowy rozdział Biennale na Malcie
Rzeźba
Rzeźby, które przeczą prawom grawitacji. Wystawa w Centrum Olimpijskim PKOl
Rzeźba
Trzy skradzione XVI-wieczne alabastrowe rzeźby powróciły do kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu
Rzeźba
Nagroda Europa Nostra 2023 za konserwację Ołtarza Wita Stwosza
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Rzeźba
Tony Cragg, światowy wizjoner rzeźby, na dwóch wystawach w Polsce