fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Wystawa portretów Witkacego w Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu

Portret Eugenii Wyszomirskiej - Witkacy
materiały
Najnowsza wystawa w Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu prezentuje cykl portretów Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Pokaz nosi tytuł „Asymetryczna Dama”, bo modelką wszystkich prac była jedna kobieta: Eugenia Wyszomirska, którą artysta tak właśnie nazywał. Lekkie deformacje jej wizerunku to raczej typowa dla Witkacego cecha stylu, a jego modelka była po prostu piękną kobietą.

- Poznali się przypadkowo, latem 1933 roku  na jednej z warszawskich ulic – mówi „Rzeczpospolitej” kuratorka Anna Baster. Witkacemu Eugenia Wyszomirska bardzo przypominała jego narzeczoną Jadwigę Janczewską, która w 1914 roku popełniła samobójstwo. Zapytał więc nieznajomą wprost, czy mógłby zrobić jej portret. To on ją o to poprosił, a nie ona jego. Znajomość trwała do 1939 roku. Witkacy zrobił w tym czasie prawdopodobnie około stu portretów pani Wyszomirskiej, ale przetrwało ich tylko 26.

Eugenia Wyszomirska mieszkała w Katowicach, prowadziła tam z mężem zakład fotograficzny, bywała także w Zakopanem. Po latach, w 1979 roku zdecydowała się przekazać zachowane pastele Katowicom. Dwa lat później dały one początek nowemu Muzeum Historii Katowic.

We Wrocławiu ze względów konserwatorskich oglądamy część tej kolekcji – 12 portretów Asymetrycznej Damy  i jeden autoportret Witkacego, także z lat 30.

Wyjątkowe pastele uzupełniają powiększone fotografie, przedstawiające Witkacego i jego modelkę, m.in. w Zakopanem oraz pisane do niej pocztówki. Niewiele mimo to wiemy o szczegółach ich znajomości. Asymetryczna dama pozostaje postacią tajemniczą.

Od sierpnia do października ekspozycji towarzyszy wiele dodatkowych wydarzeń, m.in. wykład prof. Janusza Deglera o kobietach w życiu Witkacego.

Wystawa „Asymetryczna Dama - Stanisław Ignacy Witkiewicz” w Galeria Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu (pl. Świętojański 1) czynna od 6 sierpnia do 30 października.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA