fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firmy chcą mniej barier w handlu

materiały prasowe
Umowa o wolnym handlu UE i USA może się stać punktem odniesienia dla innych umów na świecie. Źle by się stało, gdybyśmy stracili tę okazję – mówi wiceprezes UPS i wiceszefowa Komisji Biznesu USA na rzecz TTIP Laura Lane.

Rz: Czy nie ma pani wrażenia, że to Stanom Zjednoczonym bardziej się spieszy do umowy o wolnym handlu z Unią Europejską niż Brukseli?

Nas czas goni bardziej. Barack Obama ma już tylko półtora roku, aby zakończyć wszystkie procedury, a części składowych porozumienia o transatlantyckim partnerstwie w dziedzinie handlu i inwestycji – TTIP jest mnóstwo. Trzeba chociażby zrobić setki tysięcy stron tłumaczeń, co spokojnie zajmie przynajmniej pół roku. Głosowanie w USA nie powinno się odbyć zbyt blisko terminu wyborów, bo wtedy nagle cała umowa stanie się polityczna, a tak przecież nie jest. Na razie prezydent Obama podpisał ustawę o promocji handlu, co powinno ułatwić zadanie naszym negocjatorom, bo daje im większe uprawnienia, zwłaszcza tym, którzy TTIP negocjują.

Czy pani zdaniem amerykański biznes jest gotowy do przyjęcia TTIP?

Po obydwu stronach Atlantyku potrzebujemy tej umowy. Rynki amerykański i europejski są praktycznie otwarte, chętnie przyjm...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA