fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Niemcy są najważniejsze

youtube
Rozmowa z Johnem Loughem, z Królewskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (Chatham House) w Londynie

Rzeczpospolita: Polska to kluczowy partner Ukrainy?

John Lough: Nie mam już takiego wrażenia. Polska odgrywa drugorzędną rolę w Kijowie, zdecydowanie mniejszą, niż wynikałoby to z wielkości kraju, położenia, znajomości Ukrainy.

Dlaczego?

Poroszenko postawił na dwa główne kraje starej Europy, Niemcy i Francję, licząc, że na tym zyska najwięcej. I ta strategia się sprawdziła, bo choć umowa z Mińska ma wiele wad, to przecież dzięki niej Ukraina uniknęła otwartej wojny z Rosją. Ukraiński prezydent na drugi plan odsunął zresztą także Wielką Brytanię. Tak się stało po części z powodu złamania przez Brytyjczyków zobowiązania do obrony integralności terytorialnej Ukrainy w zamian za oddanie przez ten kraj broni jądrowej, jakie złożyli w memorandum budapeszteńskim z 1994 r., a po części z powodu skoncentrowania się Davida Camerona na referendum o pozostaniu w Unii w przyszłym roku.

Jest też i inny wielki nieobecny: Ameryka.

USA instynktownie uważają, że problemy Europy powinni rozwiązać sami Europejczycy. Amerykanie są teraz mocno skoncentrowani na własnym kraju. Na tym Ukraińcy sporo stracili, bo przy udziale Obamy umowa z Mińska byłaby dla nich o wiele lepsza. Mimo wszystko USA bardzo uważanie śledzą rozwój wypadków na Ukrainie i w razie czego będą gotowi interweniować.

—rozmawiał Jędrzej Bielecki

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA