Świat

Patriotyczne pomysły premiera Rosji

Miedwiediew i kawa
www.youtube.com
Na wezwanie premiera Rosji kawę „Americano” zamieniono na „Russiano”

- Jakoś niepoprawnie politycznie się nazywa, trzeba by to zmienić – miał zażartować Miedwiediew, gdy w środę na moskiewskim spotkaniu Euroazjatyckiej Rady Międzyrządowej ktoś zaproponował mu na wzmocnienie kawę „Americano".

Szef armeńskiego rządu Karen Karapetjan natychmiast zaproponował: - Nazwijmy ją „Russiano" !

A po 12 godzinach, w czwartek rano kawę „Russiano" podawano już w kilku barach w centrum Moskwy. Jako pierwsza zrobiła to kawiarnia w pobliżu siedziby rosyjskiego parlamentu - Dumy. Jest to sama kawa co i „Americano", ale za podanie jej nazwy w wersji patriotycznej dostaje się znaczną zniżkę. W pobliżu Dumy – zamiast 90 rubli płaci się tylko 39.

Menedżer stołecznego „Burger Kinga" obiecał, że taki napitek pojawi się i u nich. Nie wiadomo jednak w jakiej cenie. Rozsądek zachował przedstawiciel moskiewskiego „McDonaldsa" który stwierdził, że „nazwy wszystkich dań są wypisane w menu" i firma niczego nie będzie zmieniać.

W leżącym na Uralu Jekaterinburgu natomiast błyskawicznie stworzono całe "patriotyczne menu". „O pierwszej w nocy wezwałem grafika, a rano już wszystko było gotowa" – opowiadał z dumą właściciel miejscowej knajpy „Ogoniok" Jewgienij Kieksin.

Efektem pracy grafika była zamiana w menu whisky Jack Daniels na „whisky Żora Denisow". Zamiast „steku Nowy Jork" pojawił się „stek Woroneż" a whisky American Honey wyparła „Słodka Rosja". Równie potężny wstrząs przeżyły koktajle. „Jack & cola" to teraz „Żora i kwas", „New York Sour" – „Kwaśny Perm", a „B 52" zamienił się w „Su-34" (rosyjski bombowiec bliskiego zasięgu ale mogący przenosić broń jądrową).

Kieksin zastanawia się też nad wprowadzeniem całkowicie nowego dania: „Żeberek Uljukajewa" (chodzi o aresztowanego we wtorek ministra gospodarki Aleksieja Uljukajewa, któremu zarzucono korupcję).

Moskiewski biznesmen Ramaz Czanturja, szef „RosCzajKofie" zaproponował natomiast, by zamiast zamieniać nazwy już istniejących produktów wylansować nowy, czysto rosyjski rodzaj kawy. W Rosji już znana jest na przykład „syberyjska herbata z szyszkami cedrowymi", dlatego przedsiębiorca sądzi że kawa mogłaby być podobna: syberyjska i z szyszkami cedrowymi. Na razie jednak nikt nie podchwycił tej idei.

Jesienią 2014 roku kawiarnie na Krymie demonstracyjnie zmieniały nazwy kawy „Americano" na „Rossijano". W jednej z nich w Symferopolu pojawiło się ogłoszenie: „Uwaga ! W związku z niestabilną sytuacją geopolityczną nie ma u nas kawy „americano". Zamawiajcie „krymską" !"

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL