fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Żydowskie korzenie premiera Australii

Malcolm Turnbull składa przysięgę
AFP
Nowy szef rządu Australii, oficjalnie katolik, zainteresował media izraelskie i żydowskie.

60-letni Malcolm Turnbull wygrał w poniedziałek walkę o przywództwo w rządzącej Partii Liberalnej i został premierem Australii. Izraelskie media przypomniały przy okazji, że przyznaje się on do żydowskich korzeni, choć nie przywiązuje do nich wielkiej wagi.

- Moja matka mawiała, że jej rodzina po kądzieli była żydowska – powiedział Malcolm Turnbull australijskiemu portalowi Jewish News, który w tytule dodał mu imiona Menachem Mendel. Przyznał jednak, że sam nie badał swoich korzeni, nawet nie wie, jak miałby się do tego zabrać.

Tradycja żydowska mogła mieć na niego wpływ, dodał. Wychował się w Eastern Suburbs, dzielnicy Sydney, w której jest spora społeczność żydowska, którą z zainteresowaniem obserwował.

Kilka lat wcześniej w innym wywiadzie mówił, że matka opowiadała mu o żydowskich przodkach w Wielkiej Brytanii, choć nie był pewien, czy można jej wierzyć, bo nie była najlepszym źródłem informacji. - Ale jeżeli to prawda, to wspaniale – stwierdził.

Matka obecnego premiera, zmarła przed 24 laty Coral Magnolia Lansbury, była znaną w Australii pisarką i scenarzystką, wykładała też na uczelni w USA. Malcolm od 10 roku życia był wychowywany przez ojca.

Partia Liberalna, na której czele stoi Turnbull, nie jest liberalna w europejskim rozumieniu, raczej konserwatywna. Jest stowarzyszona z Europejskimi Konserwatystami i Reformatorami, grupą, do której należy brytyjska Partia Konserwatywna i polski PiS.

W Australii mieszka około 100 tysięcy Żydów (stanowią około 0,5 proc. populacji).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA