fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

"Dziecko potępiające gejów może być groźne"

Brytyjscy nauczyciele mają zwracać uwagę na uczniów, którzy potępiają homoseksualizm
123RF
Komentarze świadczące o braku tolerancji dla homoseksualistów mogą sugerować, że dziecko może w przyszłości zostać ekstremistą - stwierdziła brytyjska minister edukacji Nicky Morgan w rozmowie z BBC Radio 4.

Morgan komentowała treść instrukcji, jakie brytyjskie ministerstwo edukacji wysłało do szkół w związku z rosnącym zagrożeniem ze strony radykalnego islamu. Kilka dni temu premier Wielkiej Brytanii sugerował, że kraj ten znalazł się na celowniku Państwa Islamskiego, które jest w stanie przeprowadzić "straszliwe ataki", przeciwko Brytyjczykom.

W związku z tym, że znane są przypadki młodych obywateli Wielkiej Brytanii, którzy dołączyli do Państwa Islamskiego lub w inny sposób związali się z islamistami, resort edukacji przygotował instrukcję dla dyrektorów i nauczycieli szkół, dzięki której mają oni skuteczniej identyfikować uczniów, mogących w przyszłości związać się z islamskimi radykałami.

Morgan wyjaśniała na antenie BBC Radio 4, że o potencjalnym zagrożeniu ze strony ucznia mogą świadczyć "zmiany w jego zachowaniu" i "poglądy, które wyraża". Zaznaczyła przy tym, że nie chodzi jej np. o krytykowanie demokracji ("Szkoła powinna być miejscem swobodnej wymiany poglądów" - podkreśliła), ale o wypowiedzi świadczące o braku tolerancji, co - jak przekonywała Morgan - jest niezgodne z wyznawanymi przez Brytyjczyków wartościami.

Proszona o konkretny przykład Morgan wskazała na sposób, w jaki islamiści traktują homoseksualistów. Dopytywana, czy oznacza to, że każdy uczeń, publicznie głoszący iż homoseksualizm jest zły powinien wzbudzić niepokój nauczyciela, odpowiedziała: - To powinien być sygnał alarmowy. Wszystko zależy od kontekstu, w którym taka wypowiedź się pojawi.

- Ale nauczyciele powinni o tym dyskutować - dodała.

Rzecznik ministerstwa edukacji komentując słowa szefowej resortu podkreślił, że "musimy ufać, iż nauczyciele znają swoich uczniów i odróżnią tego, który broni swoich poglądów od tego, który krzewi nietolerancję lub ekstremistyczne poglądy". - To nie powinno powstrzymywać szkół od zapewniania uczniom bezpiecznego miejsca do poznawania różnorodnych przekonań i ideologii - dodał.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA