fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

"FAZ": Niemcy coraz bardziej sceptyczni wobec Polaków

Fot. Fotolia/m.schuckart
ROL
Co myślą o sobie Polacy i Niemcy? „Frankfurter Allgemeine Zeitung” omawia „dramatyczne różnice” we wzajemnym postrzeganiu się obydwu społeczeństw.

„Na płaszczyźnie politycznej ostatnio się zaiskrzyło" – pisze „Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ): „Konserwatywny rząd w Warszawie zarzucił Angeli Merkel, że w kryzysie imigracyjnym przypiera Polskę do muru żądając od niej przyjęcia do kraju Syryjczyków, Afgańczyków i Irakijczyków. Z Berlina tymczasem padł zarzut, że Polska zachowuje się niesolidarnie. Poza tym stwierdzono, że wyłączając z obiegu TK polski rząd lekceważy podstawowe wartości europejskie".

Tyle na płaszczyźnie politycznej. Na poziomie społecznym, zdaniem demoskopów, iskra ta dawno już zapłonęła, stwierdza "FAZ" w artykule „Co Polacy myślą o Niemcach – „Ulubiony partner / Niemcy bardziej sceptyczni". Artykuł jest omówieniem prezentowanego dziś w Warszawie Barometru Polska-Niemcy 2016. Trzy instytucje: Instytut Spraw Publicznych, Fundacja Konrada Adenauera i Fundacja Bertelsmanna zbadały, co myślą o sobie społeczeństwa obydwu krajów.

Ulubiony partner

Jak stwierdza "FAZ", dziesięciolecia po upadku komunizmu w Polsce naznaczyły dwa kierunki rozwoju: po pierwsze, Niemcy przestali lekceważyć wschodnich sąsiadów, „polska gospodarka" przestała być obelgą. Po drugie, jeszcze bardzo obecna w polskim społeczeństwie początku lat 90. uraza wobec Niemców za zbrodnie nazistowskie ostygła na tyle, że dzisiaj Niemcy postrzegani są przez Polaków jako „ulubiony partner", plasując się jeszcze przed USA – zaznacza "FAZ". „Teraz jednak można zaobserwować nowy rozwój" – konstatuje dalej frankfurcki dziennik. – „Podczas, gdy Polacy z trudnością nabrali do Niemiec nowego zaufania, Niemcy się teraz odwracają".

Dramatyczne różnice

Barometr Polska-Niemcy 2016 pokazuje „dramatyczne różnice w postrzeganiu się obydwu społeczeństw" - stwierdza "FAZ". I tak - zdaniem Polaków - stosunki z Niemcami w ostatnim roku jeszcze się polepszyły: 67 procent badanych stwierdziło, że są one „dobre" lub „bardzo dobre". W 2015 takiego zdania było 66 procent ankietowanych.

Tymczasem, zdaniem niemieckich badanych, stosunki te niemal się załamały. W 2015 roku jeszcze 70 proc. Niemców oceniało stosunki z Polską jako „dobre" lub „bardzo dobre" – teraz zaledwie 43 procent. "FAZ" podkreśla, że „jest to najgorszym wynikiem od 2000 roku".

„Polacy nie traktują tak poważnie różnic zdań, które tak bardzo dręczą Niemców" – wyjaśnia "FAZ". Odnosi się to zarówno do kryzysu imigracyjnego, jak i do obchodzenia się rządu z państwem prawa. W efekcie jednak, jak wynika z aktualnego Barometru: „I tak nigdy niezbyt stabilna sympatia Niemców do Polaków spadła od 2013 roku z 31 na 28 procent, podczas gdy na wschód od Odry sympatia do Niemców niezmiennie rośnie (z 47 do 53 proc.)".

To już nie ta niemiecka organizacja

„W jednym punkcie Niemcy przestali być dla Polaków tym, kim byli kiedyś" – zauważa "FAZ". Po skandalach wokół Volkswagena i budową berlińskiego lotniska coraz mniej ludzi nad Wisłą uważa, że Niemców cechuje „dobra organizacja pracy".

 

Źródło: Deutsche Welle
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA