fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Rosneft rozgrzał światowe rynki

Bloomberg
Szał na moskiewskiej giełdzie. Od rana akcje Rosneft podrożały o 7 procent. To efekt sprzedaży części koncernu inwestorom ze Szwajcarii i Kataru.

Rosnący od rana popyt na akcje Rosneft wywindował rynkową wartość koncernu paliwowego do historycznego maksimum - 380 rubli za akcje (+6,7 proc.). Rosneft ciągnie dziś w górę całą moskiewską giełdę, indeksy zyskują MITEX -0,6 proc. a RTS (handel w walutach) - 1,2 proc.

Wszystko to po podanej wczoraj nocą informacji o sfinalizowaniu zakupu 19,5 proc. Rosneft przez konsorcjum szwajcarskiego Glencore i Qatar Investment Authority. Cena transakcji to 10,2 mld euro.

Glencore (akcje firmy na londyńskim parkiecie też dziś zyskały aż 3,76 proc.) to największy handlarz surowcami na świecie.

- Ta transakcja zmienia całkowicie nastawienie do rosyjskich aktywów na światowych rynkach. Dziś moskiewska giełda może pobić historyczne rekordy wzrostu, a rubel przekroczyć 63 ruble za dolara - ocenił Andriej Koczetkow, analityk Otkrytie Broker.

Transakcja jest dla rynków całkowitym zaskoczeniem. Wcześniej mówiło się, że Rosneft wykupi pakiet swoich akcji od państwowego Rosneftiegazu. Prezes Rosneft Igor Sieczin poinformował, że kupujący mają po 50 proc. udziałów w konsorcjum. Według Financial Times transakcję mógł sfinansować włoski Intesa Sanpaolo, który był konsultantem prywatyzacji

Przypomnijmy, że Rosneft jest objęty sankcjami Zachodu. Banki Unii i USA nie mogą finansować koncernu ani kupować jego akcji. Glencore i Katarczycy ma teraz tyle samo akcji co BP, który został właścicielem 19,75 proc. w wyniku sprzedaży Rosneft swojego koncernu rosyjskiego TNK-BP w 2013 r.

Rosneft wydobywa najwięcej ropy na świecie. W 2015 r było to 213 mln ton - ok. 40 proc. całej rosyjskiej produkcji ropy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA