Fragmenty „Żółtego Przewodnika Gault & Millau Polska 2015" – część III

Co tydzień na rp.pl będziemy prezentować kilka wartych uwagi restauracji z „Żółtego Przewodnika".

Publikacja: 30.07.2015 16:29

Wnętrze Gothic Cafe Restaurant

Wnętrze Gothic Cafe Restaurant

Foto: Materiały Promocyjne

Luneta & Lorneta

Szef kuchni Paweł Dołżonek

Luneta & Lorneta Bistro Club mieści się w przepięknym pałacu Ciekocinko. Luneta & Lorneta to miejsce dla lubiących szyk, elegancję i wykwintne jedzenie. Pomieszczenie utrzymane jest w wyszukanym stylu, podobnie jak cały pałac. Na ścianach buduarowe tapety, podłoga z czarno-białych kafelków ułożonych we wzór szachownicy, do tego delikatne i proste czarne drewniane krzesła przy jasnych kamiennych stolikach. Przy ładnej pogodzie warto usiąść na tarasie w zadbanym parku pośród rozłożystych drzew – jest stąd świetny widok na pałac. Profesjonalni i uprzejmi kelnerzy służą pomocą w doborze dań i wyjaśnieniu, co kryje się pod krótkimi nazwami w menu.

Karta nie jest zbytnio rozbudowana, zawiera jednak wyszukane przysmaki. Ciekocinko leży na Pomorzu, dlatego w menu wiele potraw rybnych. W letnie, upalne dni dobrze jest wybrać mistrzowsko przyrządzone gazpacho. Miłośnicy deserów koniecznie muszą skosztować tortu bezowego dacquoise z jagodami.

PSST! Będąc w pałacu, warto nie tylko tam zjeść, ale i zanocować – pokoje są umeblowane autentycznymi antykami.

14/20

Nowatorska/Elegancka

Ciekocinko 9 84-210 Choczewo

tel. 608 002 220

www.palacciekocinko.pl

Czynne codziennie 11.00–23.00

Płatność kartą Visa MC AmEx

Średnie ceny

przystawka 35 zł

danie główne 70 zł

deser 22 zł

Gothic Café & Restaurant

Szef kuchni Bogdan Gałązka

Bogdan Gałązka (który kucharzem został po 30-tce, choć, jak mówi, zawsze o tym marzył) dokonał w Malborku cudu. Na zamku, w samym środku turystycznego kotła ten znamienity szef kuchni, wykształcony w Culinary Academy of New York, podaje slowfoodowe dania inspirowane dawną kuchnią.

Gothic Café & Restaurant serwuje znakomite mięsa, jadalne kwiaty z własnego ogrodu, wspaniałe sałaty, wybitne regionalne sery (krowi szeneker z SM w Skarszewach, owczy z Rancza Frontiera i kozi od Kaszubskiej Kozy) i piwo z browaru Gościszewo, ulokowanego 8 km od Malborka. Smakowita jest smażona pierś kurczaka panierowana w pierniku. Polędwiczka wieprzowa w jadalnym piasku to porządna sztuka mięsa, a towarzyszy jej świetnie ugotowany pęczak o buraczanym smaku. W karcie są informacje o dostawcach produktów – rzecz cenna i w Polsce rzadka. Obsługa to w większości ludzie młodzi, chętni do pomocy i mili, choć nie zawsze z przygotowaniem kelnerskim.

Lokalizacji przedstawiać nie trzeba – zamek w Malborku to jeden z ważniejszych zabytków w Polsce. Jeśli ktoś chce wejść tylko do restauracji, wystarczy, że powie o tym strażnikom przy bramie – odpowiednia eskorta doprowadzi go na miejsce.

PSST! Bogdan Gałązka jest autorem książek: Kuchnia wielkich mistrzów na zamku w Malborku oraz Kuchnia królów polskich na zamku w Malborku.

13,5/20

Polska/Rodzinna

ul. Starościńska 1 82-200 Malbork

tel. 55 647 08 89

www.gothic.com.pl

Czynne codziennie IV 9.00–15.00 V–IX 9.00–20.00 X–XII 9.00–15.00

Płatność kartą Visa MC

Średnie ceny

przystawka 37 zł

danie główne 42 zł

deser 22 zł

Lechalet

Szefowie kuchni Paolo i Roberto Graffi

Restaurację założyło polsko-włoskie małżeństwo Haliny i Roberto, niedawno do zespołu dołączył ich syn Paolo. Zdaniem znajomych: gotują razem i kłócą się ze sobą. Efekt? Fenomenalny!

Stolików w Lechalet jest niewiele, za to każdy duży i wygodny. W karcie klasyczne specjały cucina italiana – od pizzy z prawdziwego pieca, przez aromatyczne makarony, do wyjątkowych dań mięsnych. Pizza jest cieniutka i chrupiąca, udekorowana smakowitymi dodatkami bez żadnych dodatkowych sosów. Właśnie tak, jak podaje się ją w najlepszych włoskich pizzeriach. Za to do makaronów sosy są, i to osobiście komponowane oraz wykonane przez duet Roberto–Paolo. Polecamy tagliatelle al ragu, czyli z sosem zwyczajowo nazywanym bolognese.

Prawdziwą bombą są dania z wołowiny. Mięso z lokalnych hodowli szefowie kuchni poddają na miejscu dojrzewaniu i serwują np. w postaci carpaccio czy tagliaty. Połączenie tej wołowiny ze świeżo startym parmezanem i oliwą truflową na długo pozostanie w pamięci. Uwaga! Właściciele stosują klauzulę sumienia i steki/tagliatę podają wyłącznie krwiste lub ostatecznie półkrwiste.

PSST! Na specjalne życzenie szefowa zaserwuje do deseru rzadko u nas spotykane vin santo, słodkie wino z podsuszanych winogron. Rewelacja!

11/20

Włoska/Swobodna

ul. Sądelska 86 B 34-531 Murzasichle

tel. 18 208 43 82

www.lechalet.pl

Czynne pon. 12.00–21.00 czw.–niedz. 12.00–21.00

Płatność kartą Visa MC

Średnie ceny

przystawka 26 zł

danie główne 47 zł

deser 15 zł

Chata Wędrowca

Szef kuchni Robert Żechowski

Chata Wędrowca to miejsce stworzone przez Ewę i Roberta Żechowskich – połączenie karczmy i pijalni piwa.

W ofercie pijalni dominują piwa czeskie i słowackie. Z nalewaka dostaniemy m.in. Staropramen, Šariš, Šariš Tmavý, Velkopopovický Kozel. Są też piwa w butelkach z dużych browarów oraz, sezonowo, z małych czeskich. Z piw polskich dostępne są Koźlak i Żywe z browaru Amber, Piwo na Miodzie Gryczanym z browaru Jabłonowo oraz piwa rzemieślnicze z bieszczadzkiego browaru Ursa Maior. Jest także cydr Ignaców i lemoniada własnej roboty.

Kuchnię prowadzi właściciel – wraz z Barbarą Stachoń i Krzysztofem Lachem. W menu bogactwo naleśników, jagnięcina i pieczony pstrąg. Naleśnik Gigant z Jagodami certyfikowany jako Bieszczadzki Produkt Lokalny przypomina wielki chrupiący racuch – i jest pyszny. Tuż przy parkingu czeka stragan państwa Ablewskich, którzy pod marką Bieszczadzkie Smaki oferują „śpiewany chleb" wypiekany przez nich w Smolniku nieopodal Komańczy, w starej chyży (chacie łemkowskiej), w której mieszkają. Gospodyni, szykując ten ciemny chleb z ziarnami na zakwasie, cały czas coś nuci – stąd chleb jest śpiewany. Poza nim na straganie kupimy czosnek niedźwiedzi, soki i syropy ziołowe.

PSST! Chata ma miejsca noclegowe w kilku pokojach, ale rezerwować je trzeba z dużym wyprzedzeniem.

12,5/20

Regionalna/Swobodna Wetlina 113 38-608 Wetlina

tel. 500 225 533

www.chatawedrowca.pl

Czynne codziennie V–VI 13.00–21.00 VII–VIII 11.00–21.00 IX–X 13.00–21.00

Płatność kartą Visa MC AmEx

Średnie ceny

przystawka 16 zł

danie główne 25 zł

deser 13 zł

Malika

Szefowa kuchni  Ewa Malika Szyc-Juchnowicz

Właścicielka restauracji i szefowa kuchni pochodzi z Algierii. Swą sławę zawdzięcza nie tylko dobrej kuchni, którą tworzy, ale i udziałowi w popularnych programach telewizyjnych, Gotuj o wszystko oraz Top Chef.

Niewielki lokal znajduje się przy ulicy Świętojańskiej, w samym centrum Gdyni. Zarówno jego wygląd zewnętrzny, jak i wnętrze odpowiadają charakterowi potraw pochodzących z Maghrebu. Uwagę zwracają „etniczne”, bogate kolorystycznie zdjęcia na ścianach.

Jako się rzekło, w Malice króluje kuchnia Maghrebu, czyli Afryki Północnej. Dania mają wyraziste i często nietypowe dla nas smaki, są bogate w przyprawy, kolorowe i bardzo aromatyczne. Warto spróbować charakterystycznych dla tego regionu potraw jednogarnkowych: tadżinu (np. z policzków wołowych, pieczarek i oliwek, z rozmarynem, tymiankiem i kawą) oraz kuskusu z rozmaitymi dodatkami (kurczakiem, szafranem i migdałami), a także różnorodnych w smaku wielobarwnych past, podawanych z płaskimi chlebkami. Po posiłku można wypić kawę z kardamonem parzoną po arabsku w tradycyjnym tygielku. Oferta win jest skromna, ale trunki są dobrze dopasowane do potraw.
PSST!  Na miejscu działa sklepik z przyprawami. Można też zapisać się na warsztaty kulinarne.

11/20   

Marokańska/Rodzinna

ul. Świętojańska 69 B

81-389 Gdynia

tel. 58 352 00 08

www.restauracjamalika.pl

Czynne

codziennie 12.00–22.00

Płatność kartą

Visa MC AmEx

Średnie ceny

przystawka      20 zł

danie główne    45 zł

deser   17 zł

Luneta & Lorneta

Szef kuchni Paweł Dołżonek

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kultura
Decyzje Bartłomieja Sienkiewicza: dymisja i eurowybory
Kultura
Odnowiony Pałac Rzeczypospolitej zaprezentuje zbiory Biblioteki Narodowej
Kultura
60. Biennale Sztuki w Wenecji: Złoty Lew dla Australii
Kultura
Biblioteka Narodowa zakończyła modernizację Pałacu Rzeczypospolitej
Kultura
Muzeum Narodowe w Krakowie otwiera jutro wystawę „Złote runo – sztuka Gruzji”