fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Dwie akcje ratunkowe w Tatrach

W Tatrach trwają dwie akcje ratunkowe. TOPR próbuje pomóc pięciu turystom, którzy utknęli na szlakach.
Pixabay
Ratownicy TOPR ogłosili trzeci stopień zagrożenia lawinowego. W górach miały miejsce dwie akcje ratunkowe.

TOPR dotarło już do czterech turystów, którzy potrzebowali pomocy w rejonie Suchych Czub Kondrackich, a druga grupa ratowała turystę, który zgubił się w okolicach Zmarzłego Stawu.

- W związku z drastycznym pogorszeniem się warunków w górach, w nocy został ogłoszony trzeci stopień zagrożenia lawinowego. TOPR apeluje o zaniechanie wyjść w góry – powiedział Tygodnikowi Podhalańskiemu Tomasz Wojciechowski, dyżurny ratownik TOPR.

Pierwsze wezwanie ratownicy otrzymali wczoraj wieczorem. Bliscy czterech turystów poinformowali, że ich krewni potrzebują pomocy, bo utknęli w rejonie Suchych Czub Kondrackich.

Byli poza zasięgiem telefonów i nie wiadomo było, co im się stało. Z centrali TOPR wyruszyła 15-osobowa grupa ratowników. Musieli się jednak wycofać z powodu niezwykle trudnych warunków.

Wiatr dochodził do 90 km na godzinę, a silne opady śniegu powodowały bardzo duże zagrożenie lawinowe. W nocy trzeba było ogłosić jego trzeci stopień.

Dziś rano ratownikom udało się skontaktować z jednym z turystów. Spędził on noc w wykopanej w śniegu jamie. Podobnie jak pozostali.

Rano z niej wyszli i złapali sygnał telefonii komórkowej, dzięki któremu nawiązali łączność z ratownikami. W akcji ratunkowej brało udział 15 ratowników, którzy dotarli do turystów około południa w sobotę.

Ratownicy ogrzali ich gorącą herbatą i sprowadzili do schroniska w Dolinie Kondratowej. Turyści są w dobrej kondycji i o własnych siłach idą na dół.
 
Przed godz. 10  ratownicy dotarli do mężczyzny, który noc spędził nad Zmarzłym Stawem. Po ogrzaniu poszkodowanego ratownicy zaczęli bezpiecznie sprowadzać go do schroniska na Hali Gąsienicowej.

W górach panują skrajnie niekorzystne warunki. Przez całą noc padał śnieg, wieje silny wiatr. Na Kasprowym leży już 135 cm śniegu, w Zakopanem 35. Temperatura wysoko w górach wynosi - 12 st. Celsjusza.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA