fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Szwedzka telewizja podała fałszywą informację na temat fikcyjnych badań

foter.com
W programie Nyhetsmorgon, emitowanym przez szwedzką telewizję TV4, prowadzący przedstawili jako fakt badanie na temat owoców, po które sięgają ludzie, którzy udają, iż odebrali telefon.

Badanie miało zostać przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Baltimore. Problem w tym, że opisano je na stronie "The Onion", która zawiera artykuły satyryczne imitujące jedynie prawdziwe informacje (podobnie jak polski AszDziennik).

Prowadzący program Nyhetsmorgon najwyraźniej nie zweryfikowali jednak do końca źródła informacji, dlatego na antenie dziwili się, że "ktoś w ogóle zlecił przeprowadzenie tego badania". Poinformowali też, że wynika z niego, iż najczęściej sięgamy po banana, kiedy chcemy udawać, że rozmawiamy przez telefon. - Co to w ogóle za badanie? - śmiał się Steffo Törnquist.

 

Z opisanego przez The Onion badania wynikało, że nikt nie prowadzi udawanej rozmowy telefonicznej za pomocą jabłka ani winogrona. Z kolei jeśli chodzi o gruszkę to najczęściej imituje ona mikrofon CB Radia.

Pytana o całą sprawę szefowa programu, Johanna Thulin, podkreślała, że prowadzący podchodzili do tej informacji sceptycznie i byli nią zaskoczeni. Dodała jednak, że dla wszystkich jest to ostrzeżenie, by uważniej niż zwykle sprawdzać wszystkie fakty.

Z kolei Törnquist w odpowiedzi na pytanie o wpadkę również podkreślił, że nie potraktował tej informacji poważnie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA