fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Wyryli w skórze manata napis "Trump". Jest gatunkiem zagrożonym

Manat karaibski
AdobeStock
W rzece Homosassa na Florydzie znaleziono rannego manata karaibskiego. Nieznani sprawcy wyryli zwierzęciu na ciele nazwisko prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.

Nieznani sprawcy przy pomocy ostrego narzędzia wyryli na grzbiecie manata karaibskiego nazwisko urzędującego prezydenta USA. Sprawą zajmuje się już rządowa komisja. Zwierzę znaleziono w niedzielę w rzece Homosassa.

W rozmowie z agencją AP urzędnicy powiedzieli, że zwierzę nie zostało poważnie zranione, ale z pewnością cierpiało. Napis został wyryty w glonach, które obrastają ciało manata.

Centrum Różnorodności Biologicznej, organizacja charytatywna zajmująca się ochroną przyrody, oferuje pięć tysięcy dolarów na informacje o osobach odpowiedzialnych za zranienie zwierzęcia. - To bolesne, że manat padł ofiarą tego ohydnego, przestępczego czynu - powiedziała Jaclyn Lopez, dyrektor organizacji. - Ktokolwiek skrzywdził tego bezbronnego, łagodnego olbrzyma, jest zdolny do poważnej przemocy i musi zostać natychmiast zatrzymany - dodała.

Z danych Florida Fish and Wildlife Conservation Commission wynika, że w 2020 roku zmarło 637 manatów, z których 90 było ofiarami kolizji z łodziami. Kolejnych 15 zostało zabitych w wyniku innych interakcji z ludźmi.

Manaty karaibskie są ssakami, zamieszkującymi wybrzeża zachodniego wybrzeża Oceanu Atlantyckiego od Florydy po północno-wschodnią Brazylię, a także wybrzeża Karaibów. Zwierzęta te są zagrożone wyginięciem. Ludzie zabijają je dla mięsa oraz aby tworzyć cenne wyroby galanteryjne. Za atak na chroniony gatunek grozi 50 tys. dolarów grzywny i rok więzienia.

Źródło: BBC, AP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA