fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Sondaż: Co trzeci Polak poparłby wypłatę 500plus w formie bonu

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Czy świadczenia takie jak np. 500plus powinny być wypłacane w formie bonów czy gotówki? - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Formę bonu ma najnowsze świadczenie będące formą - jak czytamy na stronie Ministerstwa Rozwoju - "wsparcie finansowe polskich rodzin (...)" - czyli tzw. bon turystyczny. Bon turystyczny to dopłata w wysokości 500 złotych do wypoczynku na każde dziecko poniżej 18 roku życia oraz "dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności".

Bon turystyczny to świadczenie jednorazowe. Nie jest wypłacane w formie gotówki lecz przekazywane w formie "elektronicznego bonu, ważnego do końca marca 2022 r.".

Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz mówiąc o bonie turystycznym przed kilkoma dniami stwierdziła w programie „Money. To się liczy”, że rząd rozważa odejście od pieniężnej formy wypłacania świadczeń społecznych i wprowadzenie bonów, tak jak w przypadku bonu turystycznego. - Realizacja innych świadczeń w ten sposób daje gwarancję, że pieniądze zostaną wydane tak, jak zaplanował to ustawodawca - mówiła.

Jej słowa mogły wskazywać, że rząd rozważa wypłatę świadczenia 500plus - przysługującego tym samym rodzinom, którym przysługuje bon turystyczny - w formie bonu. Przeciwko takiemu rozwiązaniu natychmiast zaprotestowała Beata Szydło, była premier, której rząd wprowadził program 500plus, która określiła pomysł mianem "bardzo złego" i "pozbawionego uzasadnienia".

Również Zbigniew Ziobro, lider Solidarnej Polski podkreślił, że pomysł taki nie był z jego ugrupowaniem konsultowany i na pewno nie zyska poparcia jego formacji.

Z kolei rzecznik rządu Piotr Müller zapewnił, że rząd nie planuje zmiany formy wypłaty świadczenia 500plus. 

- Zapewniam, że nie ma żadnych planów, aby zmieniać sposób realizacji tego programu naszego rządu, jakim jest 500 plus - zapewniła po tych wypowiedziach Emilewicz.

A co na temat takiej propozycji sądzą uczestnicy sondażu SW Research dla rp.pl.

Okazuje się, że 35,9 proc. respondentów jest zdania, iż świadczenia takie jak np. 500plus powinny być wypłacane w formie bonów.

Zdaniem 45,2 proc. świadczenia tego typu powinny być wypłacane w formie gotówki.

18,9 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

- Gotówkę za lepszą formę uważa częściej co drugi badany w wieku od 25 do 49 lat i podobny odsetek badanych posiadających wykształcenie nie wyższe niż zasadnicze zawodowe. Świadczenia wypłacane w postaci gotówki preferuje blisko 60% respondentów, których dochody nie przekraczają 1000 zł oraz połowa mieszkańców wsi - komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak, wiceprezes zarządu agencji badawczej SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 4.08-5.08.2020 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA