fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rząd PiS

Emilewicz: Bon zamiast 500 plus? Nie ma żadnych planów

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
- Zapewniam, że nie ma żadnych planów, aby zmieniać sposób realizacji tego programu naszego rządu, jakim jest 500 plus - powiedziała wicepremier Jadwiga Emilewicz. Kilka dni wcześniej minister rozwoju powiedziała, że rząd rozważa odejście od pieniężnej formy wypłacania świadczeń społecznych.

Minister rozwoju w programie „Money. To się liczy” powiedziała, że rząd rozważa odejście od pieniężnej formy wypłacania świadczeń społecznych i wprowadzenie bonów, tak jak w przypadku bonu turystycznego. - Realizacja innych świadczeń w ten sposób daje gwarancję, że pieniądze zostaną wydane tak, jak zaplanował to ustawodawca - mówiła.

Przeczytaj także: Emilewicz: To nie jest czas na oszczędzanie

Bon turystyczny w wysokości 500 zł przyznawany jest na dzieci, którym przysługuje świadczenie lub dodatek wychowawczy z programu „Rodzina 500 plus”, także w przypadku rodziców pobierających świadczenie rodzinne za granicą. Rodzice dzieci niepełnosprawnych mogą otrzymać dodatkowy bon (kolejne 500 zł). Ważnym do końca marca 2022 r. bonem można zapłacić m.in. za usługi hotelarskie na terenie Polski. Nie jest możliwa wymiana bonu na gotówkę.

W niedzielę swój sprzeciw wobec pomysłu zmiany formy wypłaty świadczeń w ramach programu 500 plus wyrazili była premier Beata Szydło oraz Adrian Zandberg z Partii Razem. Dzień później dołączył do nich Zbigniew Ziobro, prezes Solidarnej Polski, ale też planom takim zaprzeczył rzecznik rządu Piotr Mueller.

- Nigdy nie mówiłam, że program „Rodzina 500 plus” będzie w jakikolwiek sposób modyfikowany. To świetnie działający program, który wspiera polskie rodziny. To one najlepiej wiedzą, czego potrzebują i same decydują, w jaki sposób chcą wydać pieniądze - powiedziała w poniedziałek Emilewicz w rozmowie z Business Insider Polska.

-  Zapewniam, że nie ma żadnych planów, aby zmieniać sposób realizacji tego programu naszego rządu, jakim jest 500 plus - dodała wicepremier. Zaznaczyła, że koncepcja bonu turystycznego jest jej zdaniem realizowana z sukcesem.

- 1 sierpnia nie tylko wydane zostały pierwsze bony, ale zaczęły być realizowane pierwsze płatności. Co więcej, w ubiegłym tygodniu ponad 155 tysięcy osób (beneficjentów programu 500 plus) założyło swój profil zaufany na portalu usług elektronicznych ZUS. Zachęcamy, by korzystać z usług cyfrowych w polskiej administracji. To przede wszystkim bezpieczne - zwłaszcza w czasach pandemii, poza tym bardziej efektywne. Dzięki temu, że uruchamiamy rejestrację przez uruchomione w tym celu portale, jesteśmy w stanie lepiej, precyzyjniej i szybciej realizować politykę społeczną - mówiła Emilewicz.

- Program 500 plus to szerokie wsparcie rodzin, które samodzielnie decydują o wydatkach. Chciałam uspokoić panią premier Beatę Szydło, autorkę tego programu, że żadne tego typu zmiany nie były dyskutowane - dodała minister rozwoju, zastrzegając, że to „nie zmienia jednak faktu, że zachęcamy jak najwięcej beneficjentów programu 500 plus do rejestracji w PUE ZUS”.

Źródło: rp.pl/ Business Insider
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA