fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Setki zarażonych tajemniczym chińskim wirusem

AFP
Chińskie władze przyznały, że wystąpiło 45 przypadków nowego wirusa, ale naukowcy szacują tę liczbę jako dalece niedoszacowaną. USA i Hongkong wprowadzają zaostrzone środki kontroli podróżnych przybywających z Chin kontynentalnych.

Liczba osób zainfekowanych tajemniczym wirusem jest prawdopodobnie kilkaset razy wyższa od tej, do jakiej przyznają się Chińczycy. Chińskie władze stwierdziły, że na zapalenie płuc, będące pochodną wirusa SARS zapadło 45 osób, a dwie poniosły śmierć. Epidemia koncentruje się wokół 11-milionowego miasta Wuhan.

Naukowcy z Imperial College w Londynie opublikowali raport, z którego wynika, że zarażony są już setki, a badacze z Centre for Global Infectious Disease Analysis oceniają, że objawy choroby występują już niemal u 1800 osób, a choroba wydostała się już z Chin, do Tajlandii i Japonii (trzy przypadki).

Spośród 45 oficjalnie zarejestrowanych przypadków, 15 osób zostało już zwolnionych ze szpitala, a 5 jest bardzo poważnym stanie.

Według chińskich władz, wielu chorych pracowało na targu rybnym w Wuhan. Targ został zamknięty, a okolice poddane dezynfekcji.

Pojawienie się nowego wirusa podsyciło obawy przed powrotem wysoce zaraźliwej choroby SARS, która w latach 2002 - 2003 spowodowała śmierć 650 osób w Chinach kontynentalnych i Hongkongu.

W Hongkongu i USA wdrożono bardziej szczegółowe kontrole na lotniskach. Podróżni przybywający z Chin kontynentalnych poddawani są badaniom i pomiarowi temperatury.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA