fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Miliarder z Japonii rozda pieniądze. "Eksperyment społeczny"

Twitter/Yusaku Maezawa
Japoński potentat modowy Yusaku Maezawa przekaże łącznie 9 mln dolarów osobom, które go obserwują na Twitterze. Miliarder nazwał to eksperymentem społecznym, który ma pokazać, czy przekazane środki wpłyną na poziom szczęścia ludzi.

Maezawa przekaże po milion jenów (9 tys. dolarów) wylosowanym osobom, które pierwszego stycznia opublikowały na swoich profilach na Twitterze jego wpis. Łącznie pieniądze ma otrzymać 1000 osób. Po otrzymaniu środków, będą regularnie ankietowane.

- To poważny eksperyment społeczny - twierdzi pomysłodawca. Miliarder ma nadzieję, że jego plan zainteresuje naukowców i ekonomistów.

Japończyk będzie pierwszym prywatnym turystą, który poleci poleci w podróż dookoła Księżyca. Poinformował o tym szef SpaceX Elon Musk. Znany jest również z zamiłowania do sztuki i drogich samochodów. 

Jest zwolennikiem idei świata bez pieniędzy. Uważa, że powinno się wprowadzić podstawowy dochód, czyli kwotę, która byłaby wypłacana wszystkim obywatelom.

Pomysł ten znalazł zwolenników w niektórych kręgach politycznych. Popiera go m.in. kandydat na prezydenta z ramienia Demokratów, Andrew Yang.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA