fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Francja do turystów: Nie ustawiajcie kamieni na kamieniach

stock.adobe.com
Francuskie miejscowości nadmorskie apelują do turystów, by ci przestali tworzyć kopczyki z kamieni, gdyż szkodzą środowisku naturalnemu.

Tradycyjnie kamienne kopczyki służyły do oznakowania szlaków lub szczytów. Turyści ustawiają piramidy z kamieni, by sfotografować je, a zdjęcie opublikować w internetowych serwisach społecznościowych. Jak donosi RFI, w tym roku zjawisko stało się niezwykle popularne. Francuskie media piszą o "kopczykowej inwazji" na plażach i w górach. Moda na ustawianie kamieni na kamieniach nie wszystkim się podoba.

- To fenomen, powstaje kilkaset kopczyków dziennie - powiedział Didier Olivry z bretońskiego oddziału państwowej agencji Conservatoire du littoral zajmującej się ochroną wybrzeża. - Takie tempo to atak na ekosystem - ocenił.

stock.adobe.com

W lipcu w bretońskiej gminie Camaret-sur-Mer aktywiści organizacji Living Brittany zniszczyli kilkadziesiąt kamiennych konstrukcji. Osoby przyłapane na budowaniu kamiennych stosów mogą zapłacić grzywnę w wysokości do 1500 euro (6500 zł).

Z powodu rosnącej liczby kamiennych piramid, Jean-Michel Massé, burmistrz Saint-Denis d'Oléron w zachodnim departamencie Charente-Maritime wydrukował plakaty, informujące turystów o zniszczeniach, które powodują.

- Na początku, w 2015 roku, to nie był taki problem, ale w ciągu następnych lat przeniesiono dziesiątki metrów sześciennych kamieni - powiedział Massé. Podkreślił, że niektóre kopce miały dwa metry wysokości i mogły przewracając się wyrządzić krzywdę ludziom.

Ekolodzy przypominają, że kamienie stanowią naturalną ochronę wybrzeża przed erozją. W przyszłym roku grupa francuskich miejscowości turystycznych planuje kampanię informacyjną, zniechęcająca do ustawiania kamieni w stosy.

Źródło: RFI
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA