fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

UNESCO: Puszcza Białowieska poza Listą Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu

Fotorzepa/Urszula Lesman
Podczas 43. sesji UNESCO w azerbejdżańskim Baku Komitet Światowego Dziedzictwa podjął decyzję, że Puszcza Białowieska nie zostanie wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa w Zagrożeniu.

Decyzja oznacza, że w całej Puszczy możliwe jest usuwanie drzew zagrażających bezpieczeństwu wzdłuż określonych dróg i szlaków. 

Jak informuje ministerstwo środowiska, "w strefie czynnej ochrony dopuszczalne jest prowadzenie cięć w celu przebudowy drzewostanów i aktywnej ochrony cennych siedlisk. Jest to zbieżne z obecnie obowiązującym Planem Zadań Ochronnych dla Puszczy jako obszaru Natura 2000".

"UNESCO domaga się odwołania aneksu z marca 2016 r. do obowiązującego planu urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Białowieża, co jest zbieżne z działaniem strony polskiej - trwają prace nad nowym aneksem, który uchyli obecnie obowiązujący" - czytamy w komunikacie resortu.

"Obecne plany urządzenia lasu 3 nadleśnictw w Puszczy mogą być aneksowane w zakresie potrzebnym do zastosowania koniecznych środków bezpieczeństwa. Mają być przesłane do Centrum Światowego Dziedzictwa do oceny. Dokładnie taki cel mają projekty aneksów i będą przesłane UNESCO" - poinformował rzecznik prasowy Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

"Decyzja UNESCO nie nakazuje wstrzymania prac nad aneksami do planów urządzania nadleśnictw w Puszczy ani nie wyklucza w ogóle możliwości ich opracowania - tego w niej nie ma. To nie stanowisko UNESCO, lecz wyobrażenie części NGOs o tym, jakie ono "powinno" być" - dodał.

Polska i Białoruś mają czas do lutego 2020 roku, aby przedłożyć do Centrum Światowego Dziedzictwa zaktualizowany wspólny raport o stanie ochrony puszczy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA