fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Holenderska uczelnia nie będzie zatrudniać mężczyzn

stock.adobe.com
Uniwersytet Techniczny w Eindhoven nie będzie zatrudniał mężczyzn. Władze uczelni tłumaczą decyzję walką o równouprawnienie w świecie nauki.

1 lipca w Uniwersytecie Technicznym w Eindhoven (TUE) ruszy pięcioletni program stypendialny im. Irene Curie, laureatki Nagrody Nobla i córki Marii Skłodowskiej-Curie. W tym czasie uczelnia planuje obsadzić ok. 150 stanowisk akademickich. Przez pierwsze półtora roku, wszystkie wolne miejsca mają być zarezerwowane wyłącznie dla kobiet.

Zgłoszenia na stałe stanowiska akademickie, wysłane przez mężczyzn, nie będą rozpatrywane. Mężczyźni będą mogli wysyłać aplikacje tylko wtedy, jeśli w ciągu pół roku nie zostanie znaleziona odpowiednia kandydatka. Nawet w takim przypadku komisja rekrutacyjna będzie miała obowiązek na każde wolne miejsce wskazać co najmniej jedną kandydatkę i jednego kandydata. Działanie programu ma zostać poddane ocenie po 18 miesiącach.

Program stypendialny im. Irene Curie przewiduje też przyznanie każdej z nowych pracownic naukowych 100 tys. euro na prowadzenie badań oraz specjalny program mentorski.

- Przykładamy ogromną wagę do równego szacunku i szans dla kobiet i mężczyzn - oświadczył rektor uczelni Frank Baaijens. Dodał, że dotychczasowe działania uczelni na rzecz zwiększenia procentowego udziału kobiet w ogólnej liczbie pracowników naukowych nie przyniosły rezultatu.

Władze uczelni oświadczyły, że ich decyzja o niezatrudnianiu mężczyzn nie łamie prawa unijnego.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA