fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Pies na wysokości 7000 metrów. Zdobył szczyt w Himalajach

Facebook/Don Wargowsky
Pies o imieniu Mera w listopadzie zdobył mierzący 7129 metrów szczyt Baruntse.

Baruntse w Nepalu położone jest na południe od Mount Everest. Szczyt jest często pomijany przez himalaistów, którzy decydują się na atak na wyższe góry. 

Organizacja zajmująca się dokumentacją wypraw w Nepalu oświadczyła, że ma nadzieje, że pies nie będzie miał problemów z powodu wejścia na szczyt bez pozwolenia.

Billi Bierling z Himalayan Database powiedział, że zdarzały się przypadki psów, które pojawiały się w bazach wypadowych, ale jest to prawdopodobnie najwyższa odnotowana wysokość kiedykolwiek osiągnięta przez psa.

Mera to skrzyżowanie tybetańskiego mastifa i himalajskiego owczarka. Pies dołączył do zespołu z Kathmandu Summit Climb, prowadzonego przez przewodnika górskiego z Seattle Dona Wargowsky'ego, w dziesiątym dniu swojej miesięcznej wyprawy.

Mera bardzo szybko stała się maskotką zespołu. - Zamiast raków miała pazury. Jej stopy były zakrwawione, paznokcie połamane. Ciężko się na to patrzyło - relacjonuje Wargowsky.

Przed atakiem szczytowym członkowie wyprawy przywiązali psa w bazie. Mera przegryzła linę i dołączyła do himalaistów. 

Pies zdobył szczyt. Po drodze większość trasy pokonała bez asekuracji, na stromych odcinkach członkowie wyprawy przypinali ją do liny zabezpieczającej.

Na szczycie, który znajduje się na wysokości ponad 7000 metrów większość ludzi nie jest w stanie normalnie funkcjonować, Mera mogła biegać. 

Mera natychmiast stała się gwiazdą. Ludzie przybyli z innych obozów, aby spotkać psa, który był na szczycie Baruntse. Niektórzy twierdzili, że to niemożliwe. Na szczęście zespół miał mnóstwo dowodów w postaci fotografii.

Wargowsky nie mógł zabrać psa do domu. Merą zaopiekował się kierownik ekspedycji Keji Sherpa. Pies otrzymał imię Baru i mieszka obecnie w Katmandu.

Źródło: outsideonline.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA