fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Feministka wylewa wybielacz na mężczyzn? Rosyjska propaganda

YouTube
Umieszczone w sieci nagranie, na którym widać jak feministyczna aktywistka Anna Dowgaljuk wylewa płyn, który ma być rozwodnionym wybielaczem, na krocza mężczyzn siedzących w rosyjskim metrze z szeroko rozłożonymi nogami, jest prawdopodobnie mistyfikacją i elementem rosyjskiej, antyfeministycznej propagandy - informuje kanadyjski serwis cbc.ca.

Jak czytamy w cbc.ca portal "EU versus Disinformation", którego celem jest demaskowanie nadzorowanych przez Kreml działań dezinformacyjnych w sieci, ustalił, iż nagranie zostało pierwotnie opublikowane przez kanał "In the now", anglojęzyczny kanał na YouTube prowadzony przez finansowaną przez Kreml telewizję Russia Today.

 

Jeden z mężczyzn pojawiających się na nagraniu przyznał w rozmowie z internetowym magazynem "Bumaga" z Sankt Petersburga, że nagranie było wyreżyserowane, a rzekomo atakowani przez aktywistkę mężczyźni byli w rzeczywistości opłaconymi aktorami.

Dziennikarka CBC rozmawiała z Mikołajem Nikołowem, dziennikarzem portalu Mashable.com, który zainteresował się sprawą i jako jeden z pierwszych wskazywał, że nagranie może być mistyfikacją. Zwraca on uwagę, że zanim ustalono, że nagranie jest prawdopodobnie wyreżyserowane, informacja o nim pojawiła się w wielu zachodnich mediach.

Nikołow mówi, że po wnikliwszym przyjrzeniu się sprawie okazało się, że nagranie zostało przygotowane przez studio, które na co dzień współpracuje z Russia Today, co również wskazuje na jego dezinformacyjny charakter.

Jaki cel miało takie nagranie? Według Nikołowa chodziło o sianie "niechęci do feministek u ludzi na całym świecie - w szczególności na Zachodzie". W Rosji, jak twierdzi Nikołow, takie nagranie może umocnić poparcie dla władzy wśród konserwatywnej części rosyjskiego społeczeństwa. Przedstawiony na nagraniu, dość radykalny protest, miał bowiem błahy powód - chodziło o wyrażenie sprzeciwu na to, że mężczyźni siedzący w metrze z rozłożonymi szeroko nogami zajmują zbyt dużo miejsca. 

Nikołow apeluje, aby przed rozpowszechnianiem tego rodzaju informacji dokładać staranności przy sprawdzeniu oryginalnego źródła nagrania.

Oryginalne nagranie zniknęło już z internetu - na YouTube można jednak znaleźć jego liczne kopie.

Źródło: cbc.ca
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA