fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

42 proc. Niemców nie chce w kraju amerykańskich żołnierzy

AFP
Prawie połowa ankietowanych Niemów chce, by wojska USA wycofały się z ich kraju. W Niemczech stacjonuje około 35 tysięcy amerykańskich żołnierzy.

Sondaż w tej sprawie zleciła niemiecka agencja prasowa DPA. 

O stosunek Niemców do obecności amerykańskich wojsk w ich kraju zapytano kilka dni przed dwudniowym szczytem NATO w Brukseli. 42 proc. ankietowanych chce, by Amerykanie opuścili Niemcy. 37 proc. stwierdziło, że żołnierze powinni pozostać. 21 proc. nie ma w tej kwestii zdania. 

75 proc. ankietowanych jest przeciwna ustanowionej na poziomie 2 proc. PKB kwocie przeznaczanej na obronność. Spełnienia tego wymaga od państw europejskich prezydent Donald Trump. Podczas wczorajszej zamkniętej sesji NATO miał wyrazić opinię, że kwota ta powinna zostać podniesiona do 4 proc. PKB.

Czytaj także: 2 proc. na obronność to za mało. Donald Trump domaga się 4 proc.

35 proc. respondentów sprzeciwia się zwiększeniu przez Niemcy poziomu wydatków na obronę do poziomu 1,5 proc. PKB, co rząd planuje zrobić do 2025 r. 

- To musi zostać podniesione natychmiast. Niemcy to bogaty kraj. Nie będziemy tego tolerować - powiedział amerykański prezydent.

Na pytanie, którego przywódcę darzą większą sympatią, 6 proc. wskazało Donalda Trumpa, 36 proc. Władimira Putina, a 58 proc. odpowiedziało, że nie wie lub nie udzieliło odpowiedzi.

Źródło: stripes.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA