fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Polska młodzież najbardziej wierząca w Europie

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
W 21 europejskich państwach przeprowadzono badania dotyczące religijności młodych ludzi w wieku od 16 do 29 lat. Przoduje Polska. Na drugim biegunie - Czechy.

Wyniki badań, przeprowadzonych Uniwersytet im. Św. Marii w Londynie, publikuje Newsweek.pl.

W czołówce krajów, w których młodzi ludzie odcinają się od wiary, są Czechy. Aż 91 procent młodzieży deklaruje niereligijność. Pozostali to "osoby wierzące w Jezusa".

Na kolejnych miejscach pod względem odejścia od religii plasuje się Szwecja, w której wyznawanie wiary chrześcijańskiej deklaruje 18  proc. ankietowanych, 7 proc. wyznaje "inną religię", a 75 proc. deklaruje  brak wyznania.

Na ostatnim stopniu podium znalazła się Holandia, gdzie wśród młodzieży jest 19 proc. katolików, 9 proc. wyznawców innych religii i 72 proc. niereligijnych.

Wśród wszystkich 21 przebadanych krajów najwięcej wierzących młodych ludzi jest w Polsce.

Deklarację wyznawania wiary chrześcijańskiej składa tu 83 proc. pytanych. Nikt nie wskazał na wyznawanie innej religii, a laickość zgłosiło 17 proc. badanych.

Nieco mniej wierzący od Polaków są młodzi Litwini. 74 proc. z nich jest wyznania chrześcijańskiego, również nikt nie wskazał innej religii, co czwarty młody Litwin, 25 proc., jest niewierzący.

Na trzecim miejscu wśród najbardziej wierzących plasuje się młodzież z Irlandii - 59 proc. to chrześcijanie, inną religię wskazało 2 proc., a 39 proc. - brak wyznania.

Naukowcy zbadali również, czy oprócz deklaracji młodzież również praktykuje wiarę. Z tym jest gorzej, ale i tu przodują Polacy. Wśród nich 39 proc. uczestniczy we mszy raz w tygodniu lub częściej i również najczęściej się modlą - robi to 50 proc. pytanych.

Z kolei w najbardziej laickich Czechach 70 proc. pytanych nigdy nie było w kościele, a 80 proc. nigdy nie zmówiło pacierza.

Szczegółowe omówienie badań na stronie St. Mary's University (format pdf).

Źródło: Newsweek.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA