fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

W Pakistanie umiera język: Mówią nim trzy osoby

By Designer429 (Own work) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
W Pakistanie żyją jeszcze trzy osoby mówiące w badeshi - języku z grupy języków indo-irańskich, który uznaje się za język wymarły - informuje BBC.

Badeshi był niegdyś językiem powszechnie używanym w górskim wąwozie Bishigram, w północnym Pakistanie. Dziś jednak uważa się go za język wymarły, którym nie mówiono od co najmniej trzech pokoleń.

Dziennikarz BBC dotarł jednak do trzech osób, które wciąż potrafią porozumiewać się w Badeshi.

- W poprzednim pokoleniu językiem badeshi mówiła cała nasza wioska - wspomina Rahim Gul (mężczyzna nie potrafi powiedzieć ile ma lat, dziennikarz BBC twierdzi, że jego rozmówca wyglądał na ok. 70-latka).

- Ale wtedy sprowadziliśmy żony z innych wiosek, które mówiły w języku torwali. Ich dzieci mówiły w języku matek, więc nasz język zaczął wymierać - mówi Rahim Gui.

- Teraz nasze dzieci i ich dzieci mówią w torwali - dodaje Said Gui, kuzyn Rahima. - Więc z kim mielibyśmy rozmawiać w naszym języku? - pyta mężczyzna, który również nie jest pewien ile dokładnie ma lat.

Kuzyni na co dzień porozumiewają się w języku pasztu i torwali, więc - jak sami przyznają - powoli zapominają kolejne słowa języka badeshi.

Syn Rahima Guia przyznaje, że jest mu żal, iż nigdy nie nauczył się języka ojca, ale - jak dodaje - jego matka mówiła w języku torwali, więc w domu używało się tylko tego języka. - Nie miałem szansy nauczyć się języka badeshi w dzieciństwie. Dziś znam kilka słów, ale nie znam języka - przyznaje 32-latek.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA