fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Koreańczycy z Północy 22 razy ubożsi od rodaków z Południa

AFP
Dochód per capita w Korei Północnej wyniósł w 2016 roku ok. 1808 dolarów - wynika z danych przedstawionych przez państwowy urząd statystyczny z Korei Południowej. Mimo wzrostu najwyższego od 2011 roku przeciętny Koreańczyk z Północy jest wciąż ponad 20 razy mniej zamożny niż przeciętny Koreańczyk z Południa.

Zgodnie z wyliczeniami południowokoreańskiego urzędu statystycznego w 2016 roku w Korei Północnej doszło do 5-procentowego wzrostu dochodów ludności.

To najwyższy wzrost od 2011 roku (wtedy wyniósł on 7 proc.). Korea Północna nie ujawnia danych na temat swojej gospodarki - wszystkie wyliczenia są więc jedynie szacunkowe - zastrzega AFP. Co ciekawe z szacunków południowokoreańskich statystyków wynika, że PKB na mieszkańca w Korei Północnej jest nieco większy niż w Indiach (tam wynosi ok. 1742 dolary).

Mimo wzrostu gospodarczego różnica w dochodach między mieszkańcami Północy a Południa pozostaje kolosalna - w Korei Południowej dochód per capita w 2016 roku wyniósł ok. 29,4 tys. dolarów (w Polsce - ok. 12,6 tys. dolarów).

Korea Południowa podaje też inne dane, na temat północnokoreańskiej gospodarki. Na 100 mieszkańców północy przypadać ma 14,26 telefonu komórkowego (w Korei Południowej - 122,65). Wartość handlu zagranicznego Północy to zaledwie 6,5 mld dolarów (w Korei Południowej - 902 mld).

PKB Korei Północnej w 2016 roku miało zwiększyć się o 3,9 proc. - co oznacza szybsze tempo wzrostu niż w Korei Południowej (tu zwiększyło się o 2,8 proc.). Był to największy wzrost PKB Korei Północnej od 17 lat.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA