fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

"Statek widmo" na japońskiej plaży. Wewnątrz osiem ciał

AFP
Drewniana łódź wewnątrz której znajdowało się osiem rozkładających się ciał została wyrzucona przez falę na plażę w japońskiej prefekturze Oga - informuje Sky News. Łódką płynęli prawdopodobnie rybacy z Korei Północnej.

Japońska Straż Przybrzeżna znalazła łódkę 27 listopada - kilka dni po tym, gdy na brzegu wyspy Sado znaleziono dwa rozkładające się ciała mężczyzn, przy których znaleziono m.in. papierosy z Korei Północnej oraz kamizelki ratunkowe z napisami w języku koreańskim.

Wyspę Sado dzieli od wybrzeża Korei Północnej nieco ponad 700 km.

W ubiegłym tygodniu japońska Straż Przybrzeżna uratowała łódź z ośmioma rybakami, którzy pochodzili z Korei Północnej. Znajdowali się oni ok. 70 km od miejsca, w którym 27 listopada znaleziono łódkę z rozkładającymi się ciałami. Uratowani rybacy twierdzili, że nie są uciekinierami a w pobliżu Japonii mieli się znaleźć w wyniku niesprzyjających warunków pogodowych. Po złożeniu wyjaśnień zostali deportowani do Korei Północnej.

Eksperci podkreślają, że fakt, iż rybacy z Korei Północnej są wysyłani na niespokojne o tej porze roku wody Morza Japońskiego na pokładzie niewielkich jednostek może być efektem presji wywieranej przez władze w Pjongjangu borykające się z deficytem żywności - co jest m.in. efektem nowych sankcji nałożonych na Koreę Północną po przeprowadzeniu przez ten kraj próbnej eksplozji bomby atomowej na początku września.

W tym roku morze wyrzuciło na brzegi Japonii 44 drewnianych łódek pochodzących prawdopodobnie z Korei Północnej. W całym 2016 roku na brzegach Japonii znaleziono 66 takich łódek. W większości przypadków na pokładach takich jednostek znajdowane są ciała załogi - przez co są one nazywane przez Japończyków "statkami widmo" (ang. ghost ship).

Po odnalezieniu łodzi japońskie władze poinformowały, że Tokio wzmacnia patrole i apeluje do miejscowych władz i mieszkańców o ostrożność.

Źródło: Sky News, AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA