fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Ranking: Tokio najbezpieczniejszym miastem na świecie

Adobe Stock
Ośrodek The Economist Intelligence Unit przygotował kolejny Safe Cities Index, czyli ranking najbezpieczniejszych miast świata. Tak jak w 2015 roku, w badaniu zwyciężyło Tokio. Najlepszym miastem z Europy był szósty Amsterdam.

Poprzedni ranking Safe Cities Index został przygotowany przed dwoma lata i obejmował wówczas 50 miast z całego świata, a pod uwagę wzięto cztery kategorie bezpieczeństwa: cyfrowe, infrastruktury, osobiste oraz ochronę zdrowia. W każdej z kategorii umieszczono po kilka "wskaźników"; w sumie było ich 49, np. jakość powietrza, śmiertelność na raka, częstotliwość wypadków drogowych czy poziom korupcji. Dane czerpane były z oficjalnych raportów np. Światowej Organizacji Zdrowia.

Warto dodać, że ośrodek badawczy sam wytypował 60 miast, a nie przebadał wszystkie duże i na tej podstawie ustalił czołówkę. Stąd w porównaniu nie ma np. Warszawy, która prawdopodobnie wypadłaby lepiej, niż ostatnie w zestawieniu pakistańskie Karaczi.

Ranking wygrało prawie 14-milionowe Tokio, uzyskując 89,90 pkt. na 100 możliwych. Stolica Japonii okazała się najlepsza w bezpieczeństwie cyfrowym, była druga w ochronie zdrowia (wyprzedzona zresztą przez inne japońskie miasto - Osakę) oraz czwarta w bezpieczeństwie osobistym.

Tokio bardzo nieznacznie, bo tylko o 0,16 pkt. wyprzedziło Singapur. Ten okazał się z kolei najlepszy w kwestii infrastruktury (aż 97,05 pkt. na 100 możliwych) i bezpieczeństwa osobistego, był też drugi pod względem bezpieczeństwa cyfrowego.

Na najniższym stopniu podium uplasowała się wspomniana już Osaka. Oprócz wymienianej wygranej w kategorii ochrony zdrowia, trzecie pod względem wielkości japońskie miasto zajęło trzecie miejsce w kwestii bezpieczeństwa osobistego.

Wśród miast europejskich najbezpieczniejszym miastem okazał się szósty w całym rankingu Amsterdam, przed ósmym Sztokholmem i 10 Zurychem. Amsterdam był też najlepszy na starym kontynencie pod względem bezpieczeństwa cyfrowego (ogólnie czwarty), z kolei stolica Szwecji pod względem bezpieczeństwa osobistego. Jeśli chodzi o ochronę zdrowia, najlepszy w Europie był Frankfurt, a w kwestii bezpieczeństwa infrastruktury triumfował Madryt (notabene nieznacznie  tylko wyprzedzając Barcelonę).

Najniebezpieczniejszym miastem na świecie z 60 wybranych do badania okazało się największe w Pakistanie Karaczi (stolicą tego państwa jest prawie 15 razy mniejszy Islamabad), dość znacznie wyprzedzając Rangun (Birma) i Dhakę (Bangladesz). Najgorszym z europejskich miast była otwierająca piątą dziesiątkę zestawienia Moskwa.

"Atak terrorystyczny w sierpniu 2017 roku na barcelońskiej aleji Las Ramblas był ostatnim z serii podobnych zdarzeń w Europie, rozpoczętych w Nicei. Jakkolwiek szokująca jest liczba zgonów spowodowanych tymi atakami, jest ona znacznie niższa niż w przypadku przestępstw miejskich i innych form przemocy. Globalnie z powodu ataków terrorystycznych w 2015 zginęło 30 tys. osób" - podkreślają autorzy raportu. Według wskaźnika "Częstotliwość i natężenie ataków terrorystycznych" najgorszym miastem na świecie zdecydowanie jest Karaczi, gdzie w latach 2007-16 ginęło średnio ponad 500 osób. W drugim Stambule przeciętnie odnotowano niecałą setkę ofiar śmiertelnych, trzeci pod tym względem był Bombaj. Z europejskich miast najgorszy jest Paryż.

W konkluzjach raportu autorzy zauważają, że miasta z różnych regionów muszą skupić się na poprawie różnych dziedzin bezpieczeństwa. "Na przykład poprawa infrastruktury i transportu przyczyni się do zmniejszenia liczby rannych i ofiar śmiertelnych w państwach afrykańskich. W Ameryce Łacińskiej trzeba walczyć w przestępczością i przemocą. W Europie tymczasem te kwestie nie są tak naglące, jak potrzeba rozwiązania problemu masowej migracji oraz bezrobocie wśród młodych, które to kwestie stanowią zagrożenie dla jedności społecznej" - stwierdza raport.

Safe Cities Index 2017:

 1. Tokio (Japonia)

 2. Singapur (Singapur)

 3. Osaka (Japonia)

 4. Toronto (Kanada)

 5. Melbourne (Australia)

 6. Amsterdam (Holandia)

 7. Sydney (Australia)

 8. Sztokholm (Szwecja)

 9. Hongkong (Chiny)

 10. Zurych (Szwajcaria)

 11. Frankfurt (Niemcy)

 12. Madryt (Hiszpania)

 13. Barcelona (Hiszpania)

 14. Seul (Korea Południowa)

 15. San Francisco (Stany Zjednoczone)

 16. Wellington (Australia)

 17. Bruksela (Belgia)

 18. Los Angeles (Stany Zjednoczone)

 19. Chicaco (Stany Zjednoczone)

 20. Londyn (Wielka Brytania)

 21. Nowy Jork (Stany Zjednoczone)

 22. Tajpej (Tajwan)

 23. Waszyngton (Stany Zjednoczone)

 24. Paryż (Francja)

 25. Mediolan (Włochy)

 26. Dallas (Stany Zjednoczone)

 27. Rzym (Włochy)

 28. Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie)

 29. Buenos Aires (Argentyna)

 30. Doha (Katar)

 31. Kuala Lumpur (Malezja)

 32. Pekin (Chiny)

 33. Ateny (Grecja)

 34. Szanghaj (Chiny)

 35. Santiago (Chile)

 36. Kuwejt (Kuwejt)

 37. Rio de Janeiro (Brazylia)

 38. Sao Paulo (Brazylia)

 39. Meksyk (Meksyk)

 40. Stambuł (Turcja)

 41. Moskwa (Rosja)

 42. Dżudda (Arabia Saudyjska)

 43. Delhi (Indie)

 44. Lima (Peru)

 45. Bombaj (Indie)

 46. Bogota (Kolumbia)

 47. Rijad (Arabia Saudyjska)

 48. Casablanca (Maroko)

 49. Bangkok (Tajlandia)

 50. Johannesburg (Republika Południowej Afryki)

 51. Kair (Egipt)

 52. Teheran (Iran)

 53. Quito (Ekwador)

 54. Caracas (Wenezuela)

 55. Manila (Filipiny)

 56. Ho Chi Minh, dawny Sajgon (Wietnam)

 57. Dżakarta (Indonezja)

 58. Dhaka (Bangladesz)

 59. Rangun (Birma)

 60. Karaczi (Pakistan)

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA