fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Wynosił dokumenty, ma zostać wiceszefem SKW

Antoni Macierewicz
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Zastępcą szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego będzie Marek Utracki – dowiedziała się rp.pl. To bliski człowiek Antoniego Macierewicza, którym zasłynął wynoszeniem dla niego z MON niejawnych dokumentów.

W przeszłości Marek Utracki działał z Antonim Macierewiczem w Lidze Polskich Rodzin. Później zasiadał w kierowanej przez tego drugiego komisji weryfikacyjnej ds. WSI. Incydent związany z wynoszeniem niejawnych dokumentów miał miejsce na początku 2007 roku.

Sprawa wyszła na jaw przy okazji sporu Macierewicza z Radosławem Sikorskim, ówczesnym szefem MON w rządzie PiS. Sikorski wysłał do premiera Jarosława Kaczyńskiego wniosek o odwołanie Antoniego Macierewicza ze stanowiska szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Powód? Chodziło m.in. o to, że Macierewicz i jego nieetatowy sekretarz Marek Utracki nie rozliczyli się „z dwunastu dokumentów tajnych, poufnych i zastrzeżonych". Zdaniem Sikorskiego, powinni zwrócić dokumenty, gdy wraz z powołaniem na stanowisko szefa SKW Antoni Macierewicz został odwołany z funkcji wiceministra obrony.

Sprawę badała prokuratura. W lutym 2007 roku zastępca prokuratora generalnego Jerzy Engelking informował w Sejmie, że to Marek Utracki został upoważniony do pobrania z kancelarii tajnej dokumentów stanowiących tajemnicę państwową. Prokurator dodał, że z 12 dokumentów 11 zostało już zwróconych.

– Cała sprawa była efektem walki politycznej Radosława Sikorskiego z Antonim Macierewiczem – komentuje wiceminister obrony Bartosz Kownacki. Kandydaturę Utrackiego na wiceszefa SKW zaopiniowała już pozytywnie Sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych.

Wcześniej szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego został Piotr Bączek, a Służby Wywiadu Wojskowego płk. Andrzej Kowalski. Obaj, podobnie jak Utracki, zasiadali w kierowanej przez Macierewicza komisji weryfikacyjnej ds. WSI.

Jak ustaliła rp.pl, powołanie Utrackiego to nie jedyna w ostatnim czasie decyzja personalna ministra obrony narodowej. Macierewicz odwołał też dyrektora Departamentu Kadr MON gen. Andrzeja Wasilewskiego. – Na razie obowiązki wykonuje tymczasowy zastępca – potwierdza rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA