fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Weterani chcą większych praw

Fotorzepa, Piotr Guzik
MON zebrał opinie od stowarzyszeń skupiających byłych wojskowych i przygotowuje zmiany w ustawie o weteranach.

Resort obrony narodowej pracuje nad nowelizacją ustawy o żołnierzach, którzy w przeszłości uczestniczyli w misjach zagranicznych. Na razie nie wiadomo jednak, jaki będzie ostateczny kształt noweli oraz kiedy projekt trafi do parlamentu.

MON informuje nas, że obecnie znajduje się on w uzgodnieniach wewnątrzresortowych. Niebawem ma trafić do konsultacji społecznych. „Trwają intensywne prace nad przedłożeniem ostatecznego kształtu projektu ustawy i zakresu proponowanych zmian" – dodają urzędnicy resortu.

Z naszych informacji wynika, że jest mało prawdopodobne, aby do końca miesiąca został on skierowany na posiedzenie rządu. A taką możliwość sugerował w czasie spotkania z weteranami Antoni Macierewicz.

Z propozycji zebranych przez resort obrony od największych stowarzyszeń skupiających byłych żołnierzy wynika, że postulują oni m.in. objęcie ustawą wszystkich byłych wojskowych, w tym członków komisji międzynarodowych, a także złagodzenie kryteriów pozwalających na otrzymanie statusu weterana poszkodowanego. Zwracają uwagę na umożliwienie im dostępu do lekarza poza kolejnością, a także korzystania raz w roku z bezpłatnych turnusów rehabilitacyjnych razem z rodzinami. Chcą też ułatwień w korzystaniu z wojskowych obiektów sportowych, np. siłowni, boisk czy basenów.

Z kolei minister Macierewicz w trakcie spotkania z weteranami zapowiedział zwiększenie wydatków na leki dla nich. – Ta ustawa w większym stopniu pokryje niezbędne wydatki, zarówno ich, jak i rodzin czy opiekunów, którzy ich wspierają – dodał minister.

Z naszych informacji wynika, że szczególną opieką mogą być otoczeni wojskowi z misji w Iraku i Afganistanie.

Minister Macierewicz zapowiedział też, że resort obrony w większym stopniu otworzy się na weteranów.

W praktyce oznacza to, że znajdą oni pracę w instytucjach wojskowych, w tym w nowo tworzonych Wojskach Obrony Terytorialnej. Z informacji, które otrzymaliśmy od ppłk. Marka Pietrzaka z dowództwa WOT, wynika, że 10 proc. żołnierzy zawodowych tej formacji ma status weterana.

Byli wojskowi, w tym żołnierze wojsk specjalnych przebywający na misjach, stanowią trzon tzw. Mobilnych Zespołów Szkoleniowych WOT.

Jak pisaliśmy w „Rzeczpospolitej", ekipa rządowa PO–PSL przygotowała pakiet zmian w ustawie o weteranach, ale poprzedni parlament nie zdążył go zaakceptować. Wynegocjowane z byłymi żołnierzami przez rząd Ewy Kopacz zmiany dotyczyły m.in. uproszczenia procedur ubiegania się o status weterana poszkodowanego oraz dofinansowania opieki medycznej.

Przez misje zagraniczne od 1953 r. przewinęło się 112 tys. żołnierzy. Tylko w Afganistanie służyło 28 tys. W Afganistanie zginęło 43 żołnierzy i dwóch cywilów, a rannych zostało 361 wojskowych.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA