fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Jakich mamy komandosów

Wojska specjalne
Archiwum MON
24 maja obchodzone jest święto Wojsk Specjalnych, czyli żołnierzy którzy uczestniczą w najtrudniejszych operacjach wojskowych.

24 maja przypada rocznica przyjęcia regulacji prawnej z 2007 roku zgodnie z którą Wojska Specjalne uzyskały status odrębnego Rodzaju Sił Zbrojnych. W tej chwili formacja ta liczy ok. 2,5 tysięcy doskonale wyćwiczonych i wyposażonych żołnierzy.

Uczestyniczą oni w misjach zagranicznych m.in. w Afganistanie, ale zasilają też tworzone właśnie Wojska Obrony Terytorialnej (dowódca tej formacji jest komandosem z Lublińca).  To instruktorzy z tych jednostek, lub komandosi przeniesieni do rezerwy zajmują się szkoleniem żołnierzy WOT. Wchodzą m.in. w skład tzw. Mobilnych Zespołów Szkoleniowych WOT.

Z informacji umieszczonej na stronie internetowej Wojsko-Polskie.pl wynika, że specjalsi "tworzą moduły zadaniowe, w których skład wchodzą wyselekcjonowani, wyszkoleni i wyposażeni żołnierze, przygotowani do realizacji działań w warunkach najwyższego ryzyka".

W tej chwili istnieje kilka jednostek Wojsk Specjalnych: Jednostka Wojskowa Komandosów, która ma siedzibę w Lublińcu, Jednostka Wojskowa Nil z siedzibą w Krakowie, JW Grom z siedzibą w Warszawie oraz Gdańsku. Zlokalizowana w Gdyni Jednostka Wojskowa Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskiego ma w swoich szeregach płetwonurków bojowych przygotowanych  głównie do działań na morzu.

Jednostka Wojskowa AGAT została sformowana 1 lipca 2011 roku w Gliwicach, na bazie rozwiązanego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej. AGAT to jednostka szturmowa, przeznaczona do wykonywania akcji bezpośrednich na tyłach przeciwnika.

Wojska te wspiera 7. Eskadra Działań Specjalnych - jednostka lotnicza zapewniająca wsparcie komandosom. Piloci eskadry są szkoleni między innymi do wykonywania lotów w najtrudniejszych warunkach np. w nocy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA