fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

ABW zatrzymało 43-letniego Polaka pod zarzutem szpiegostwa

PAP/Darek Delmanowicz
Funkcjonariusze ABW zatrzymali obywatela Polski, który miał współpracować ze służbami specjalnymi Rosji.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych przekazał, że 5 maja funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali 43-letniego mężczyznę pod zarzutem szpiegostwa.

Dodał, że podejrzany realizował "zlecone zadania", w tym przekazywał rosyjskim służbom specjalnym informacje i materiały z zakresu wojskowości oraz o podmiotach i polskich obywatelach.

Miały to być dane istotne "dla działań rosyjskich na terenie i na szkodę RP". Rzecznik poinformował, że zatrzymany przyznał się do zarzucanych mu czynów. Sąd zastosował wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące.

Śledztwo prowadzone jest przez ABW pod nadzorem Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie. "Postępowanie dotyczy brania udziału przez ustalonych obywateli RP i Federacji Rosyjskiej w działalności rosyjskiego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, tj. przestępstwa z art. 130 § 1 kk" - czytamy w komunikacie rzecznika.

W ramach śledztwa przeszukano kilka miejsc i przesłuchano kilkunastu świadków.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych oświadczył, że sprawa jest rozwojowa, a znaczna część materiałów śledztwa ma charakter niejawny.

Prokuratura Krajowa przekazała, że w sprawie chodzi o Marcina K. Podejrzanemu grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA