fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Odwołanie szefa ABW. Jest nazwisko następcy

Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Wniosek o odwołanie szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego prof. Piotra Pogonowskiego ma być zaopiniowany na posiedzeniu sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Według nieoficjalnych informacji nowym szefem ABW zostanie ppłk Krzysztof Wacławek.

Prof. Piotr Pogonowski kieruje Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego od listopada 2015 roku. Początkowo jako pełniący obowiązki szefa.

O jego planowanym odwołaniu "Rzeczpospolita" informowała w listopadzie. Decyzję w tej sprawie miał podjąć koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński.

Lista win szefa ABW jest długa – dotyczy serii skandali wokół Mariana Banasia. Pogonowski nie zapobiegł jego nominacji na szefa Najwyższej Izby Kontroli, nie poinformował PiS o niejasnych znajomościach wiceministra finansów z osobami z półświatka – choć był to podstawowy obowiązek ABW wpisany w zadania tej służby.

Portal TVP Info przekazał, że na posiedzeniu sejmowej komisji ds. służb specjalnych zaopiniowany zostanie wniosek o odwołanie szefa ABW. Jego następcą będzie ppłk Krzysztof Wacławek, który od marca 2019 roku był wiceszefem agencji.

W ABW pełnił  funkcję m.in. Dyrektora Departamentu Zagrożeń Strategicznych. Wcześniej pracował dla CBA i NIK.

Źródło: TVP Info
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA