fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Okręt podwodny wyjdzie na ląd w centrum Gdyni. Na razie pływa

Pomuchelskopp [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
Okręt podwodny ORP Sokół ma stać się nową atrakcją Gdyni. Po wycofaniu z użytkowania jeden zaledwie kilku takich polskich jednostek ma stać się obiektem muzealnym na Molo Południowym lub na skwerze Kościuszki. Ale jeszcze nie wiadomo, kiedy "wyjdzie na ląd".

O zgodzie ministerstwa obrony narodowej na przeznaczenie Sokoła w obiekt muzealny donosi portal trojmiasto.pl. Okręt, formalnie jeden z trzech wciąż użytkowanych polskich jednostek podwodnych typu Kobben, wciąż jest w użyciu. Na emeryturę ma trafić w połowie roku.

- ORP Sokół po wycofaniu ze służby stanie na lądzie jako okręt-muzeum. Otrzymaliśmy na to zgodę Ministerstwa Obrony Narodowej. Nie wydarzy się to jednak od razu. To początek skomplikowanego procesu - powiedział Aleksander Gosk, zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

- Przygotowanie jednostki do nowej roli, jak i miejsca, w którym miałby zostać wyeksponowany może zająć nawet 2-3 lata. Trzeba stworzyć dokumentację przystosowania jednostki do nowej funkcji, opracować całą ścieżkę zwiedzania, a także sporządzić koncepcję jej przetransportowania - dodał.

ORP Sokół to jeden z trzech okrętów podwodnych typu Kobben, jakie obecnie posiada polska Marynarka Wojenna - dwa pozostałe to ORP Bielik i ORP Sęp. Z końcem 2017 roku wycofano okręt ORP Kondor. Również on ma trafić na cokół - być może do Świnoujścia.

To efekt akcji "Kobbeny na cokoły". W jej ramach polscy miłośnicy morza zapropobowali, by po zakończeniu eksploatacji okręty podwodne stały się atrakcją nadmorskich miejscowości.

Źródło: rp.pl/ trojmiasto.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA