fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Ustawa represyjna: prośba o "środki tymczasowe" wobec Polski

AFP
Przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów (EAJ) José Igreja Matos zwrócił się w liście do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o złożenie wniosku do Trybunału Sprawiedliwości UE o "zastosowanie środków tymczasowych w sprawie o naruszenie przepisów".

Chodzi o przyjętą w piątek przez Sejm tzw. ustawę represyjną wobec sędziów. Przewiduje ona m.in. zmiany w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i zmianę procedury wyboru I prezesa Sądu Najwyższego.

Czytaj także:

Jak informuje portal tvn24.net, wcześniej tego dnia przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów (EAJ) José Igreja Matos opublikował na Twitterze wpis, w którym poinformował o skierowaniu listu do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Udostępnił także jego treść. Jak napisał, wzywa w liście "do złożenia wniosku do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zastosowanie środków tymczasowych w Polsce". "Bez takich środków nieodwracalne szkody zostaną poniesione przez polski wymiar sprawiedliwości" - ocenił przewodniczący EAJ.

W liście zatytułowanym "Ostatnia szansa na ocalenie niezależności sądownictwa w Polsce" José Igreja Matos przypomniał, że "trzykrotnie Komisja Europejska wszczęła postępowanie przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości w celu zaprzestania naruszania praworządności przez polski rząd".

- Pomimo wszczęcia tych postępowań polski rząd nie ustępuje w staraniach, by zniszczyć niezależności sądownictwa i wyeliminować wszystkich sędziów, którzy nie są skłonni poddać się temu nadmiernemu wpływowi władzy wykonawczej na nich - czytamy w piśmie.

Źródło: tvn24.pl / rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA