fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Rada Wydziału Prawa UJ wzywa Andrzeja Dudę do weta ustaw o SN i KRS

Andrzej Duda
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w poniedziałkowej uchwale wyraziła zdecydowany sprzeciw wobec uchwalonych ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.

Jak w niej czytamy "nieuzasadnione niczym usunięcie części sędziów Sądu Najwyższego przez obniżenie ich wieku emerytalnego, wprowadzenie nadzwyczajnego środka zaskarżenia prawomocnych orzeczeń, który ma być rozpatrywanej w z udziałem ławników obsadzanych w procedurze politycznej, reforma postępowań dyscyplinarnych, która stwarza możliwości nacisku na sędziów, poddanie Krajowej Rady Sądownictwa bezpośredniemu wpływowi polityków, nie są sposobami naprawienia sądownictwa, natomiast niszczą największe jego wartości, jakimi są niezależność sądów i sędziowska niezawisłość". - Rozwiązania te są sprzeczne z obowiązującą Konstytucją RP - zaznaczono w uchwale.

Rada Wydziału Prawa i Administracji UJ wezwała władze publiczne do uwzględnienia raportów Komisji Weneckiej. - Wskazują one na niedające się pogodzić z wartościami europejskimi sposoby ingerowania w niezależność sądownictwa (...) zwracają także uwagę na niedopuszczalnie silną władzę Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego (...) wyłaniający się stan polskiego systemu wymiaru sprawiedliwości nie mieści się w standardach Unii Europejskiej oraz Rady Europy".

Rada wezwała też prezydenta Andrzeja Dudę, "członka wspólnoty akademickiej Uniwersytetu Jagiellońskiego", aby nie dopuścił do wejścia w życie uchwalonych ustaw. - Wzywamy Pana Prezydenta, aby w tej trudnej chwili wypełnił swoją powinność strażnika Konstytucji i dotrzymał złożonej Narodowi przysięgi prezydenckiej - czytamy.

Za uchwałą głosowało 67 członków Rady Wydziału WPiA UJ, 6 osób był przeciw a 8 wstrzymało się od głosu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA