fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Zarzut dla sędzi z Warszawy za podważanie statusu KRS

Fotorzepa, Piotr Guzik
Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych - Michał Lasota - wszczął postępowanie dyscyplinarne przeciwko Ewie Malinowskiej z Sądu Okręgowego w Warszawie.

Zdaniem rzecznika dyscyplinarnego, sędzia Ewa Malinowska w sporządzonej ocenie kwalifikacyjnej innego sędziego (chodzi o awans z Sądu Rejonowego do Sądu Okręgowego) zawarła "niedopuszczalne uwagi o postawie sędziów kandydujących na wolne stanowiska sędziowskie". Tym samym miała podważyć "status i funkcjonowanie konstytucyjnego organu państwa w postaci Krajowej Rady Sądownictwa", a w konsekwencji naruszyła zasadę apolityczności sędziów (art. 178 ust. 3 Konstytucji).

Przypomnijmy, iż Ewa Malinowska to była wiceprezes Sądu Okręgowego w Warszawie ds. gospodarczych. Została odwołana z tej funkcji we wrześniu 2017 roku. Jak pisał portal oko.press, sędzia Malinowska była w konflikcie z ówczesnym wiceministrem sprawiedliwości Łukaszem Piebiakiem. - Zanim został on zastępcą Zbigniewa Ziobry, był delegowany z sądu rejonowego do orzekania w wydziale gospodarczym Sądu Okręgowego w Warszawie. Było to na przełomie 2011 i 2012 roku. Potem delegację mu cofnięto, bo wiceprezes Malinowska miała zastrzeżenia do jego pracy i zachowania. Prezes sądu uznała zastrzeżenia za zasadne i wystąpiła o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego przeciwko Piebiakowi - podawał oko.press.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA