fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Piwnik: sędzia ma ważyć słowa i być apolityczny

Barbara Piwnik
tv.rp.pl
- Bycie sędzią nakłada pewnie obowiązki także w wyglądzie zewnętrznym - skomentowała dla "Onet Rano" sprawę noszenia koszulek z napisem "konsTYtucJA" Barbara Piwnik była minister sprawiedliwości.

- Zdaniem Barbary Piwnik sędzia musi ważyć słowa i nie może być polityczny.

- Rozmówczyni Onet Rano uważa, że władza w każdych czasach miała zakusy na wymiar sprawiedliwości.

- Piwnik przyznaje, że w wymiarze sprawiedliwości potrzebne są zmiany.

- Dziś sytuacja sędziego jest szczególnie trudna dlatego, że jest możliwość komunikowania się ze społeczeństwem nieograniczona. Chociażby przez media społecznościowe - stwierdza sędzia Barbara Piwnik i zaznacza, że "sędziemu wolno mniej". - Będąc obywatelem korzystającym z pełni praw, sędzia musi ważyć słowa i kontrolować swoje poczynania w taki sposób, by za 10, 20 czy 30 lat nie utrudniały wykonywania zawodu - tłumaczy.

Koszuli z napisem "konstytucja"

Była prokurator generalna w odniesieniu do koszulek z napisem "konstytucja" noszonych przez niektórych sędziów stwierdza, że "bycie sędzią nakłada pewnie obowiązki także w wyglądzie zewnętrznym". - Nie przystoi, nawet w życiu prywatnym, prezentować się w taki sposób, by za kilkadziesiąt lat ktoś miał wątpliwości co do zachowania - podkreśla.

- To jest przejaw jakichś zachowań politycznych. Być sędzią to każdego dnia myśleć o tym, czy w dalekiej perspektywie obywatel nie będzie miał wątpliwości, gdy spotka mnie za stołem sędziowskim - mówi w Onet Rano. Rozmówczyni zaznacza jednak, że od kilkudziesięciu lat "mówi to samo", a rzeczą smutną jest "gdy prawnicy nie potrafią odczytywać informacji, które przekazuje".

- Polecam przestudiowanie 86 inskrypcji znajdujących się na kolumnadzie SN (...) tam znajdują się myśli, gdzie jest opisane wszystko o tym jak stosować prawo, jak powinni zachowywać się sędziowie, jak np. "osądzę waszą sprawiedliwość" - odczytywane jako kontrola społeczna nad tym jak orzekamy - mówi Piwnik i zaznacza, że to właśnie w tym haśle m.in. figuruje potrzeba powściągliwości w słowie.

- Zawsze, kiedy zabieram głos publicznie, muszą pamiętać, że to co powiem dziś, może być interpretowane za kilkadziesiąt lat - mówi sędzia. - Nie należy oczekiwać od sędziego deklaracji politycznych - podkreśla.

Wymiar sprawiedliwości

- Sędzio, nie bądź polityczny, ale swoją codzienną pracą, każdą decyzją pokaż, jaki jest twój stosunek do obywatela, do państwa i prawa - apeluje Barbara Piwnik.

- Co mnie obchodzi, kto jest ministrem sprawiedliwości - stwierdza kilkukrotnie gość Onet Rano i zaznacza, że jest "przygotowana każde czasy", a także, że zdążyła już wiele przeżyć podczas swojej kariery zawodowej, a ministrów sprawiedliwości było tak wielu, że nawet nie wszystkich pamięta. Jej zdaniem "w każdy czasach władza miała zakusy na wymiar sprawiedliwości". - Tu bym różnicy nie widziała - mówi. - Sędziego trzeba przygotować, że będą próby nacisku - ocenia Piwnik.

Barbara Piwnik apeluje, by ludzie zastanowili się, czy są zadowoleni z wymiaru sprawiedliwości, ale nie w aspekcie politycznym, a codziennym. - Potrzebne są zmiany. Nie tak bym je przeprowadzała i nie tak je rozpoczęła - mówi w rozmowie z Jarosławem Kuźniarem.

Źródło: Onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA