fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Prokuratura chce oskarżyć sędziego od sprawy "Hossa"

Fotorzepa
Do Sądu Dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Warszawie wpłynął wniosek o uchylenie immunitetu sędzi, która w lutym przewodniczyła posiedzeniu aresztowemu w sprawie Arkadiusza Ł., pseudonim Hoss. Prokuratura Krajowa chce ją oskarżyć o niedopełnienie obowiązków – informuje tvnwarszawa.pl.

Przypomnijmy, iż "Hoss" został zatrzymany na początku lutego. Prokuratura przedstawiła 49-latkowi zarzuty popełnienia w ramach zorganizowanej grupy przestępczej czterech oszustw metodą "na wnuczka". Według śledczych, "Hoss" jest też głównym organizatorem i pomysłodawcą tego procederu.

Prokuratura wnioskowała o jego areszt, argumentując to obawą matactwa i wysoką karą, która mężczyźnie grozi. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa do wniosku się jednak nie przychylił, zastosował wobec podejrzanego poręczenie majątkowe w wysokości 300 tys. zł, dozór policji z obowiązkiem stawiennictwa pięć razy w tygodniu na komendzie oraz zakaz opuszczania kraju.

Po zażaleniu prokuratury na niearesztowanie "Hossa" warszawski sąd okręgowy zmienił decyzję sądu rejonowego, i postanowił, że mężczyzna ma trafić do aresztu.

- Jeśli sędzia, która badała wniosek prokuratury o areszt dla Arkadiusza Ł. ps. "Hoss" dopuściła się przestępstwa, usłyszy zarzuty - zapowiedział wówczas minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Zastępca prokuratora generalnego Krzysztof Sierak tłumaczył wtedy, że sąd, do którego prokuratura wystąpiła o areszt wobec Ł., wyznaczył posiedzenie po przewidzianym na to 24-godzinnym terminie. Wyjaśnił, że ograniczenie czasu zatrzymania wynika z konstytucji i z Kodeksu postępowania karnego oraz że zatrzymanego należy zwolnić, jeżeli w ciągu 24 godz. od przekazania przez prokuraturę podejrzanego do dyspozycji sądu nie zostanie mu doręczone postanowienie sądu o aresztowaniu.

W sprawie toczy się już postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego, ale mimo to prokuratura chce postawić sędziego przed sądem karnym. Prokuratura Krajowa złożyła wniosek o uchylenie immunitetu sędzi, która zdecydowała o niearesztowaniu "Hossa". - Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym w Warszawie otrzymał odpis wniosku Prokuratury Krajowej z dnia 30 października 2017 r. o zezwolenie na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej pani sędzi - poinformował tvnwarszawa.pl sędzia Piotr Bojarczuk, rzecznik Sądu Okręgowego w Warszawie.

Źródło: rp.pl, PAP, tvnwarszawa.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA