fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

#RZECZoPRAWIE: Robert Grzeszczak o planowanym pozwie przeciwko Polsce

AdobeStock
- Do tej pory tylko mówiło się o karach, jednak Polska nigdy żadnej nie zapłaciła. Teraz jednak wszystko jest na najlepszej drodze żeby na Polskę nałożono ogromne kary - mówił w czwartkowym programie #RZECZoPRAWIE Robert Grzeszczak, profesor z Katedry Prawa Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

Profesor przypomniał, że w trybunale toczy się już jedna sprawa przeciwko Polsce, która dotyczy sądów powszechnych.

Przyznał, że nikt poza komisarzami nie wie, jaka jest treść przygotowanej skargi dotyczącej Sądu Najwyższego.

- Możemy się tylko domyślać co ona zawiera - mówił.

Grzeszczak wskazał, że Komisja Europejska zarzuca Polsce m. in. dyskryminację sędziów ze względu na wiek. Unia stwierdza, że niedopuszczalnym jest uzależnianie sądów od władzy.

Profesor wyraził opinię, że jeśli zostanie wszczęta procedura przed trybunałem, sprawa potrwa od szesnastu miesięcy do dwóch lat.

- Jeśli Komisja zawnioskuje, w trakcie trwania postępowania trybunał może nakazać wstrzymania stosowania określonych przepisów - mówił profesor.

Odnosząc się do wysokości nakładanych kar Grzeszczak wskazał na niektóre okoliczności, które mają wpływ na ich wymiar, tj.: jak długo trwało naruszenie, jak bardzo państwo miało świadomość, że narusza prawo, jak bardzo chciało uniknąć wstrzymania przepisów sprzecznych z prawem oraz możliwości majątkowe państwa, co umożliwi wymierzenie odpowiednio dotkliwej kary.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA