fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Iustitia w sprawie apelu do sędziów: Wyrok NSA wiąże inne sądy

Fotolia
Uchwała Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia w sprawie apelu do sędziów.

Prawomocnym wyrokiem z 28 czerwca 2019 r. Naczelny Sąd Administracyjny nakazał szefowi Kancelarii Sejmu RP udostępnić jako informację publiczną wykaz sędziów popierających kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Z tym dniem wyrok NSA wiąże inne sądy i organy państwowe oraz podlega wykonaniu przez Kancelarię Sejmu pod groźbą odpowiedzialności karnej. Szefowa Kancelarii Sejmu, przy wsparciu polityków związanych z koalicją rządzącą, odmówiła wykonania wyroku NSA. Takie bezprawne zachowanie jest kolejnym w ostatnim roku działaniem organów władzy związanych z rządzącymi politykami, zmierzającym do utajnienia przed opinią publiczną list sędziów popierających kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa.

Stanowi zarazem szczególnie drastyczny i bezprecedensowy przykład niszczenia fundamentów demokratycznego państwa prawnego w Polsce, w celu osiągnięcia doraźnych celów politycznych. Aby powstrzymać ten destrukcyjny proceder, zwracamy się z apelem do sędziów, którzy złożyli podpisy na listach poparcia kandydatów do nowej KRS, o poinformowanie o tym fakcie opinii publicznej.

Podobnie apelujemy do sędziów członków KRS o ujawnienie nazwisk sędziów popierających ich kandydatury. Zachowanie takie będzie wyrazem szacunku dla prawomocnego wyroku NSA i zasad etyki zawodu sędziego.

To ostatnia chwila, by dać wyraz sędziowskiej odwagi i chęci odcięcia się od bezprawnych działań polityków. Jako sędziowie mają państwo szczególny obowiązek stać na straży praworządności i wartości konstytucyjnych.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA