fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Raport "Iustitii": sędziowie pod presją

Fotorzepa, Jakub Dobrzynski
Zarząd stowarzyszenia Iustitia chce, by Zbigniew Ziobro odwołał Macieja Miterę ze stanowiska prezesa sądu, by wszczęto wobec niego postępowanie dyscyplinarne i zdjęto z funkcji rzecznika KRS.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia upubliczniło w poniedziałek kompleksowy raport, opisujący wszystkie przypadki represji władz wobec polskich sędziów. Opisano w nim różnego rodzaju działania podjęte wobec 21 sędziów.

– Metody działania rzeczników dyscyplinarnych: Piotra Schaba i jego zastępców Michała Lasoty oraz Przemysława Radzika, których na tych stanowiskach obsadził Zbigniew Ziobro, pokazują, że na ich celowniku znaleźli się sędziowie broniący niezależności sądownictwa – twierdzą autorzy raportu..

Najnowszym wydarzeniem, które wskazuje na polityczne podłoże działań nominowanych przez Ziobrę prezesów, jest niedawna decyzja prezesa warszawskiego sądu Macieja Mitery dotycząca sędziego Łukasza Bilińskiego. Sędzia Biliński rozpoznawał sprawy uczestników obywatelskich manifestacji wyrażających sprzeciw wobec polityki obecnego rządu, także w obszarze wymiaru sprawiedliwości. Wyroki uniewinniające demonstrantów wydawane przez tego sędziego spotykały się z krytyką ważnych polityków partii rządzącej.

Prezes Maciej Mitera 1 lipca przeniósł sędziego Bilińskiego jako jedynego sędziego wydziału karnego do wydziału rodzinnego. Zrobił to bez obligatoryjnej w takim przypadku opinii kolegium sądu okręgowego – zauważają autorzy raportu.

Na liście sędziów, których dotknęły represje służbowe, znaleźli się również: Bartłomiej Przymusiński – w marcu 2019 r. MS zlikwidowało wydział, którego był przewodniczącym, oraz sędzia Tomasz Marczyński, wiceprezes Iustitii, którego przeniesiono bez jego zgody na pół etatu do innego wydziału w sądzie. Usunięto go także z funkcji zastępcy przewodniczącego wydziału.

Sporo miejsca w raporcie poświęcono sędziemu z Łodzi Rafałowi Maciejewskiemu, który w artykule własnego autorstwa skrytykował brak sprawności działania prezesa wymyślonego na potrzeby tekstu sądu oraz brak jakości w zarządzaniu tymże sądem. Zdaniem zastępcy rzecznika naruszył on zasady etyki zawodowej sądów. Z kolei sędzia Alina Czubieniak z Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim została ukarana upomnieniem za wydanie prawidłowego i słusznego z konstytucją postanowienia.

Sędziowie domagają się wyciągnięcia konsekwencji wobec sędziego Macieja Mitery. W tej sprawie wysłali listy do przełożonych.

Publikacja raportu Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia zbiegła się z wizytą w Polsce prezesa Amerykańskiego Stowarzyszenia Prawników Boba Carlsona

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA