fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Iustitia żąda dyscyplinarki dla rzecznika dyscyplinarnego sędziów Piotra Schaba

Piotr Schab
tv.rp.pl
Naruszenie dobrego imienia sędzi Doroty Zabłudowskiej zarzuca zarząd Stowarzyszenia Iustitia rzecznikowi dyscyplinarnemu sędziów Piotrowi Schabowi. W zawiadomieniu do Ministra Sprawiedliwości domaga się zainicjowania postępowania dyscyplinarnego wobec niego.

Sędziom z zarządu "Iustitii" chodzi o pismo, które sędzia Piotr Schab upublicznił 6 czerwca na stronie głównej Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych.  Odpowiadając na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich,  Piotr Schab wyjaśniał motywy podjęcia wstępnych czynności wyjaśniających wobec sędzi Sądu Rejonowego Gdańsk – Południe w Gdańsku Doroty Zabłudowskiej. Jak napisał były one konieczne, gdyż sędzia Zabłudowska  otrzymała 9 grudnia 2018 roku "gratyfikację pieniężną" od osoby, będącej oskarżoną w postępowaniu toczącym się przed tym Sądem  Rejonowym Gdańsk – Południe.

Czytaj też:

"Pan sędzia Piotr Schab ma pełną świadomość tego, że prowadzone przez jego zastępcę postępowanie wyjaśniające dotyczy przyjęcia przez sędzię Dorotę Zabłudowską Gdańskiej Nagrody Równości z rąk Prezydenta Miasta Gdańska. Wie również, że finansową część Nagrody sędzia Dorota Zabłudowska przekazała na cel społeczny, co zadeklarowała w dniu jej otrzymania. Ma wreszcie pełną świadomość tego, że sędzia Dorota Zabłudowska nie podejmowała żadnych czynności w sprawie wytoczonej przez prokuraturę Pawłowi Adamowiczowi. W sposób oczywisty ma świadomość tego, że czynności wyjaśniające z udziałem sędzi Doroty Zabłudowskiej zostały w sprawie zainicjowane wezwaniem z 23 stycznia 2019 r., nieco ponad tydzień po zabójstwie śp. Pawła Adamowicza" - czytamy w zawiadomieniu "Iustitii".

Zdaniem zarządu sędziowskiego stowarzyszenia, przekazana przez rzecznika Schaba opinii publicznej informacja  narusza dobre imię sędzi Zabłudowskiej, która jest  równocześnie członkiem zarządu SSP „Iustitia" , i naraża ją na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania zawodu sędziego.

"Opisane działanie Pana sędziego Piotra Schaba odbieramy jako niegodne sędziego, godzące w powagę sprawowanego urzędu. W tej sytuacji wnioskujemy o zainicjowanie stosownego postępowania dyscyplinarnego wobec Pana Piotra Schaba sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie delegowanego do Sądu Apelacyjnego w Warszawie - Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych." - napisali do Ministra Sprawiedliwości członkowie zarządu  „Iustitii".

Przypomnijmy, że sama sędzia Dorota Zabłudowska  6 czerwca na swoim profilu na Facebooku  opublikowała  oświadczenie, w którym zażądała od Piotra Schaba sprostowania słów o „gratyfikacji".

"Oczekuję niezwłocznego sprostowania nieprawdziwej informacji na stronie internetowej Rzecznika poprzez wskazanie, iż postępowanie wyjaśniające było prowadzone w związku z przyjęciem przeze mnie od Prezydenta Miasta Gdańska Gdańskiej Nagrody Równości. Oczekuję również upublicznienia informacji na temat wyników tego postępowania. W przeciwnym razie podejmę kroki prawne w celu ochrony mojego dobrego imienia." - napisała Dorota Zabłudowska.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA