fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Krajowa Rada Sądownictwa czeka, aż ją wyrzucą z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa

KRS
Po blisko dwóch latach zawieszenia w Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa przyszedł czas na usunięcie z niej polskiej Rady.

Po tym jak dwa lata temu Europejskie Stowarzyszenie Rad Sądownictwa zawiesiło polską KRS w członkostwie, teraz przyszedł czas na bardziej radykalne działanie. Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w środę podczas walnego zgromadzenia ENCJ zapadnie decyzja o usunięciu naszej KRS. Można się jej spodziewać po treści stanowiska zarządu Sieci.

„Za pomocą tego środka ENCJ wysyła jasny sygnał do polskiego rządu i polskich sędziów, że wspiera europejską przestrzeń wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości oraz wartości, jakie reprezentuje". I dalej... „Gdy polska KRS ponownie uwierzy w wartości ENCJ i zacznie działać na ich rzecz, ENCJ z przyjemnością przywróci Radzie członkostwo" – napisano w stanowisku.

Czytaj też: Mazur o wykluczeniu polskiej KRS Europejska Sieć Rad Sądownictwa

Wymiana korespondencji pomiędzy Siecią a polską Radą nie przyniosła efektu. Podobnie jak i wizytacja członków Sieci w Polsce.

Na zakończonym właśnie posiedzeniu (pierwszym po wybuchu pandemii) Rada miała się zastanowić, co z tą sprawą zrobić. Tuż po jej zawieszeniu w Radzie odezwały się bowiem głosy, by podjąć decyzję o dobrowolnym opuszczeniu Sieci.

Temat miał powrócić we wtorek, ale nie znaleziono większości do podjęcia takiej decyzji. Tak więc polska KRS czeka, co zrobi Europejska Sieć.

Na zakończonym właśnie posiedzeniu Rada musiała się też uporać z najważniejszymi sprawami bieżącymi. Pozytywnie zaopiniowano kandydaturę sędziego Dariusza Pawłyszcze na dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury (po odejściu Małgorzaty Manowskiej).

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA