fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Rzecznik TK: prezes Trybunału może zmieniać składy orzekające

Julia Przyłębska
Fotorzepa, Robert Gardziński
Prezes Trybunału w uzasadnionych przypadkach, zwłaszcza ze względu na przedmiot rozpoznawanej sprawy, może wyznaczyć sędziego sprawozdawcę, odstępując od kryteriów przewidzianych w ustawie o TK.

Tak wynika z oświadczenia, które wydał rzecznik prasowy Trybunału Konstytucyjnego  Robert Lubański w reakcji na przedstawione publicznie stanowiska prawników zarzucające prezes TK Julii Przyłębskiej manipulowanie składami orzekającymi w Trybunale Konstytucyjnym.

Rzecznik przypomina, że zgodnie z art. 197 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej tryb postępowania przed Trybunałem określa ustawa. To ustawa z 30 listopada 2016 r. o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym (Dz.U. poz. 2072). Stanowi ona, że Prezes Trybunału kieruje pracami Trybunału Konstytucyjnego, reprezentuje Trybunał na zewnątrz i wykonuje inne czynności określone w ustawach i regulaminie Trybunału.

Zgodnie z ustawą sędziów Trybunału do składu orzekającego, w tym przewodniczącego składu i sędziego sprawozdawcę, wyznacza Prezes Trybunału.

- Prezes wyznacza sędziów według kolejności alfabetycznej uwzględniając przy tym rodzaje, liczbę oraz kolejność wpływu spraw do Trybunału. Prezes Trybunału w uzasadnionych przypadkach, zwłaszcza ze względu na przedmiot rozpoznawanej sprawy, może wyznaczyć sędziego sprawozdawcę, odstępując od wyżej wymienionych kryteriów - informuje rzecznik TK.

Dodaje, że zgodnie z Regulaminem Trybunału Konstytucyjnego z 27 lipca 2017 r. (M.P. poz. 767) w uzasadnionych wypadkach, na wniosek przewodniczącego składu orzekającego, Prezes Trybunału może wyznaczyć dwóch sędziów sprawozdawców.

Przypomnijmy, że w mediach pojawiły stanowiska m.in. Fundacji Batorego, prof. Ewy Łętowskiej, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka krytycznie oceniające praktykę dokonywania zmian w składach orzekających TK. Działania takie potwierdził  wiceprezes TK Mariusz Muszyński w zdaniu odrębnym do postanowienia TK w sprawie K 9/16. Mariusz Muszyński skrytykował w nim Rzecznika Praw Obywatelskich za to, że wycofał wniosek o zbadanie konstytucyjności przepisów, argumentując to tym, iż w trakcie przygotowywania rozstrzygnięcia zmieniane były składy orzekające, a w składzie mającym rozstrzygnąć wniosek zasiadały osoby nieuprawnione do orzekania w TK.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA