fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sędzia Radzik reaguje na słowa mec. Romanowskiego

Przemysław Radzik - zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych
PAP/Leszek Szymański
Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych - sędzia Przemysław Radzik - wydał oświadczenie w sprawie "nieprawdziwych informacji rozpowszechnianych przez adwokata Michała Romanowskiego".

Przypomnijmy - prof. Michał Romanowski, który jest pełnomocnikiem sędziów Igora Tulei i Pawła Juszczyszyna, złożył skargę do wiceszefowej Komisji Europejskiej Věry Jourovej. W obszernym liście opisuje działania władz wobec swoich klientów i prosi Jourovą o walkę o wolne sądy w Polsce.

"Pozwalam sobie niepokoić Panią jako adwokat dwóch polskich i europejskich sędziów Pawła Juszczyszyna i Igora Tulei, którzy są w Polsce represjonowani za wyrażanie poglądów prawnych z powołaniem się na prawo Unii Europejskiej niezgodnych z oczekiwaniami polskiej władzy wykonawczej. Chciałbym przedstawić Pani Komisarz kilka faktów ze spraw, w których reprezentuję sędziów Juszczyszyna i Tuleyę wraz z mec. Katarzyną Zarzycką, które dowodzą, iż niezawisłość polskiego i europejskiego sędziego jest z determinacją zwalczana przez władzę wykonawczą w Polsce" – pisze prof. Romanowski.

Dalej pisze o niewykonanym do dziś orzeczeniu Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z 16 kwietnia, przywracającym do orzekania jego klienta sędziego Pawła Juszczyszyna. Orzeczenia nie wykonuje prezes olsztyńskiego Sądu Rejonowego Maciej Nawacki, który tłumaczy, że nadal wiąże go orzeczenie Izby Dyscyplinarnej SN, a trzem bydgoskim sędziom zarzucił popełnienie przestępstwa w zamian na korzyści.

W liście mec. Romanowski opisuje też działania rzecznika dyscyplinarnego Przemysława Radzika, który miał zażądać akt sprawy z orzeczeniem SR w Bydgoszczy.

W wydanym w czwartek oświadczeniu sędzia Radzik stwierdził, że nigdy nie zwracał się do Sądu Rejonowego w Bydgoszczy o "nadesłanie, przekazanie lub udostępnienie jakichkolwiek akt dotyczących obwinionego sędziego Pawła J.".

- Stojąc na stanowisku, że kłamliwa informacja tej treści, ze względu na kontekst jej prezentacji, uznana być musi za środek realizacji zamiaru poniżenia mnie w opinii publicznej, narusza moje dobre osobiste, a także nie licuje z godnością zawodów adwokata i nauczyciela akademickiego oświadczam,że skorzystam z przysługujących mi środków prawnych przeciwko Michałowi Romanowskiemu - zapowiada sędzia Radzik.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA