fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Pierwsza rozprawa TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN

TSUE
Dziś w Luksemburgu odbędzie się pierwsza rozprawa przed unijnym Trybunałem Sprawiedliwości poświęcona nowej Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - przypomina onet.pl

O zawieszenie działania Izby Dyscyplinarnej wnioskuje Komisja Europejska. Przedstawiciele polskiego rządu będą przekonywać, że Izba wyłoniona w całości przez nową KRS działa w pełni legalnie i powinna nadal funkcjonować.

Wysłuchanie stron nastąpi przed Wielką Izbą TSUE. Trybunał może przychylić się do wniosku KE - wówczas wydanie zabezpieczenia, czyli decyzji o zawieszeniu działania Izby Dyscyplinarnej może zostać ogłoszone nawet w ciągu kilku najbliższych dni. Jeśli polski rząd się do tego zabezpieczenia nie zastosuje, nie jest wykluczone, że na Polskę zostaną nałożone wysokie kary finansowe. W lutym polski rząd przekazał do TSUE odpowiedź na wniosek KE. Chciał też, by przed Trybunałem zostali wysłuchani świadkowie - członkowie Izby Dyscyplinarnej. TSUE ten wniosek odrzucił.

Na rozprawie - poza przedstawicielami stron, czyli prawnikami Komisji Europejskiej oraz reprezentantami polskiego rządu - obecni będą też obserwatorzy. Wśród nich m.in. olsztyński sędzia Paweł Juszczyszyn, którego po tym, jak zażądał wglądu do list poparcia do KRS, spotkały kłopoty. Decyzją Zbigniewa Ziobry został odwołany z delegacji do Sądu Okręgowego.

Krótko potem wszczęto wobec niego postępowanie dyscyplinarne, a finalnie Izba Dyscyplinarna SN zawiesiła do w czynnościach służbowych i obniżyła mu wynagrodzenie o 40 procent.

Czytaj więcej na onet.pl

Źródło: onet.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA