fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sędzia Juszczyszyn może żądać list poparcia kandydatów do KRS od ministra Ziobry

Sędzia Paweł Juszczyszyn
Fotorzepa, Jakub Czermiński
Procedura cywilna przewiduje obowiązek okazania dokumentów przez każdego, także ministra sprawiedliwości, jeśli zażąda tego sąd. Wyjątek stanowią informacje niejawne.

W miniony piątek (24 stycznia) podczas rozprawy olsztyński sędzia Paweł Juszczyszyn wydał zarządzenie, w którym wezwał  Zbigniewa Ziobrę, ministra sprawiedliwości, do przesłania sądowi „oryginałów lub urzędowo poświadczonych odpisów dokumentów w postaci korespondencji pomiędzy marszałkiem Sejmu RP i ministrem sprawiedliwości w sprawie potwierdzenia statusu sędziego osób, które poparły kandydatów na członków KRS". Sąd zastrzegł, że dokumenty mają być przesłane bez jakiejkolwiek ingerencji w ich treść, w szczególności bez anonimizacji danych w nich zawartych. Ziobro ma nadesłać te dokumenty w ciągu tygodnia od doręczenia mu postanowienia. Jeśli tego nie zrobi musi się liczyć z grzywną. Wydając zarządzenie sędzia Juszczyszyn powołał się na art. 248 kodeksu postępowania cywilnego.

Sędziowie nie mają wątpliwości, że jest to prawidłowa podstawa do okazania ww dokumentów.

– Przepis dotyczy każdego, także ministra sprawiedliwości – potwierdza Rzeczpospolitej sędzia Aneta Łazarska, Sąd Okręgowy w Warszawie.

Pytani przez "Rzeczpospolitą" sędziowie zwracają też uwagę, że do zamknięcia sprawy odwoławczej, którą prowadzi sędzia Juszczyszyn wystarczy czwartkowa uchwała połączonych trzech Izb Sądu Najwyższego (wydana 23 stycznia 2020 r). O tym, co zrobi Sąd Okręgowy w Olsztynie dowiemy się na kolejnym terminie.  

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA