fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądy i prokuratura

Tomasz Pietryga: Maseczkowe obywatelskie nieposłuszeństwo

Sprawy sądowe dot. mandatów za brak maseczki
Sprawy sądowe dot. mandatów za brak maseczki
AdobeStock
W sądach pojawiła się nowa kategoria pieniaczy sądowych – kwestionujących podstawy nakazu noszenia maseczek.

Od soboty cała Polska stała się żółtą strefą, co wiąże się z obowiązkiem powszechnego noszenia maseczek, również na ulicy. Policja już ostrzega, że nie będzie tolerancji dla łamiących zakazy.

Niestety, może z tym być różnie, bo sami trochę wyhodowaliśmy problem maseczkowego obywatelskiego nieposłuszeństwa. Przyczyniły się do tego nie tylko wypowiedzi polityków, którzy co rusz kwestionowali skuteczność noszenia maseczki, czy rzecznika praw obywatelskich, który urzędowo wydał opinię kwestionującą konstytucyjność takiego rozwiązania.

Tłum kontestatorów pęcznieje, nie tylko w Sejmie przez zbuntowanych z natury posłów Konfederacji, ale na ulicach, a nawet w sądach. Prezesi skarżą się, że przybyła im nowa kategoria pieniaczy sądowych, którzy kwestionują podstawę prawną noszenia maseczek w sądzie, wymachując choćby opinią dr. Adama Bodnara.

Szkoda, że ci ludzie nie wiedzą, że oprócz naprędce znalezionych podstaw do kwestionowania obostrzeń jest zdrowy rozsądek i zwykły szacunek do współobywateli, którzy w maseczkach widzą ochronę przed zagrożeniem. A konkludując, sporo w tym winy ustawodawcy i rządu.

O kontrowersjach wokół maseczek słyszy się od dawna, zapadają nawet wyroki, które podważają mandaty za ich brak. Dlaczego w końcu nie uregulowano tej sprawy tak, aby nie było tu żadnych wątpliwości, że nakaz jest klarowny, niepodważalny, a wszystkich łamiących go może spotkać kara?

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA