fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sądownictwo

Lewica: Piotrowicz i Pawłowicz w TK? Nie oburzamy się

Lewica/mat.pras.
- Lewica patrzy na to z obrzydzeniem, nie zamierza w tym brać udziału, ale też się nie oburzamy, bo niczego lepszego się po Prawie i Sprawiedliwości nie spodziewaliśmy - powiedziała Anna Maria Żukowska, posłanka-elekt i rzeczniczka SLD, komentując zapowiedź kandydatur do Trybunału Konstytucyjnego Krystyny Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza.

Trójka nowych kandydatów PiS do Trybunału Konstytucyjnego to Stanisław Piotrowicz, Krystyna Pawłowicz i Elżbieta Chojna-Duch. To informacja, którą przekazał w poniedziałek szef klubu PiS Ryszard Terlecki, który zachwalał zgłoszone nazwiska. – To osoby bardzo kompetentne, z ogromnym doświadczeniem, zasłużone dla reformy wymiaru sprawiedliwości – przekonywał w Sejmie. Podkreślał też, że PiS kieruje do Trybunału osoby z odpowiednimi kompetencjami i doświadczeniem.

Dowiedz się więcej: PiS obsadza Trybunał Konstytucyjny

Głosowania nad kandydatami PiS będą jedną z pierwszych decyzji Sejmu nowej kadencji, który ma zebrać się po raz pierwszy w przyszłym tygodniu, 12 listopada. Nominacje dla Pawłowicz i Piotrowicza wywołały oburzenie opozycji. Dystansują się od nich jednak także politycy Porozumienia. - Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło te kandydatury, one nie były uzgadniane z Porozumieniem. Wkrótce posłowie Porozumienia się spotkają i będziemy rozmawiać z koleżankami, kolegami z PiS o tych kandydaturach - mówił we wtorek Jarosław Gowin.

- To jest oburzające, że Prawo i Sprawiedliwość prosto z ław poselskich pas transmisyjny szykuje swoim wiernym ludziom na salę posiedzeń Trybunału Konstytucyjnego - komentowała we wtorek Anna Maria Żukowska, rzeczniczka SLD.

Posłanka-elekt zapowiedziała, że Lewica nie będzie „legitymizowała tego organu”. - Nie będziemy zgłaszali swoich kandydatur do Trybunału Konstytucyjnego, nie będziemy legalizowali w ten sposób tego, co się z tym Trybunałem Konstytucyjnym przez ostatnią kadencję stało i nie będziemy również popierali wymienionych kandydata i kandydatek na sędziów Trybunału Konstytucyjnego - mówiła.

Krzysztof Gawkowski z Wiosny na konferencji prasowej z Żukowską ocenił, że Prawo i Sprawiedliwość "mebluje Trybunał Konstytucyjny najgorszym sortem działaczy partyjnych". - Robi to z przekonaniem, że chce mieć tam oddelegowanych funkcjonariuszy politycznych, którzy będą wykonywali wolę Jarosława Kaczyńskiego - tłumaczył.

- Trybunał Konstytucyjny przestał pełnić rolę strażnika konstytucji, a jest dzisiaj wyznacznikiem woli politycznej Prawa i Sprawiedliwości - ocenił Gawkowski.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA